Kezdőlap / Tag Archives: ókor

Tag Archives: ókor

A szőrtelenítés története

A szépségápolás és a kozmetika területén a szőrtelenítés elsődleges helyet foglal el – mára gyakran már a férfiak számára is. A nők számára több ezer éve az alapvető ápoltsághoz tartozik a nem kívánt testszőrzet eltávolítása. A szőrtelenítés kezdetei egészen az ókori Egyiptomig nyúlnak vissza, ahol még olyan anyagokat használtak a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Athén városa

Görögország gazdag kulturális múlttal és nagy történelmi örökséggel rendelkezik, emellett időjárása káprázatos és tájai majd egész évben pompás napfény borítja. Népe vidám és nyitott új dolgok és új emberek megismerésére. Ezek révén vonzó úti célt jelent a turisták számára. Fővárosa a modern Athén mely lakossága elővárosaival együtt 3,5 millió fő …

Érdekel a cikk folytatása? »

A pizza kezdete

Dédanyáink nem kápráztathatták el pizzasütéssel jövendőbeliüket, hiszen ez az étel a múlt század ötvenes éveiben indult világkörüli útjára. Ez annak ellenére is így van, hogy már ókori emlékekben is megtalálhatjuk. Eredete éppen ezért nehezen megfejthető, hiszen alig akadt olyan nép, aki ne gyúrta volna össze a lisztet vízzel, és ne …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az ókori görög építészet

Az ókori görögöknél a művészet tulajdonképpen egyszerű kézműves tevékenységnek számított. A klasszikus korban érte el ez irányú tevékenységük csúcspontját, és legismertebb alkotásaik is ebben az időszakban születtek. A görög poliszok gazdasági és politikai szempontból önálló, egymástól független városállamok voltak, összetartozásukat a közös nyelv, a vallás valamint ünnepi játékaik fejezte ki. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Róma alapítása

Livius, a híres történetíró szerint az Örök Város számára az Istenek által kiszemelt hely minden szempontból tökéletes: egészséges a föld, és a víz közelsége (folyó és a tenger egyaránt) védelmet biztosít a település számára. A hagyomány úgy tartja, hogy az alapításra időszámításunk előtt 754/753-ban került sor. Ezt Terentius Varro szemléletére …

Érdekel a cikk folytatása? »

Rabszolgának lenni az ókori Rómában

A rabszolgatartás kultúrája mélyen a történelemben gyökerezik. Az ókori Rómában is tartottak rabszolgákat. Miként? A rabszolgák sajátos társadalmi réteget képeztek, és nem is volt egységes. A házi rabszolgák lenézték a földeken dolgozó sorstársaikat, a Rómában születetteket pedig megvetették azokat, akiket barbár vidékről hurcoltak be szolgának. Voltak az uralkodó személyéhez köthető, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hatti , a vas országa

A Kr.e. 2. évezred elején érkeztek Kis-Ázsiába a hettiták, akik később egy erős birodalom központjává tették ezt a vidéket. Ők voltak az első, indo-európai nyelvet beszélő nép, így az ő távoli rokonainak számítanak a legtöbb európai népek (angolok, németek, olaszok, oroszok, lengyelek, és a többi…). A hettiták írását és nyelvét …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az ókori Görögország hitvilága

A sokistenhívő (politeista) görög vallás istenei nem egyszerre, s nem is egy helyen alakultak ki. A bevándorló akháj pásztorok istene volt Zeusz, a villámokat szóró későbbi főisten, s az itt élő földművelő pelaszgok termékenységistene lehetett Gaia. Vettek át isteneket Kis-Ázsiából, mint Kronoszt, vagy Apollónt. A totemizmus maradványai is fellelhetőek, hiszen …

Érdekel a cikk folytatása? »

A gízai Szfinx

Az ókori Egyiptom kialakulását nagyrészt a Nílus folyónak köszönheti. A birodalom uralkodói igyekeztek nyomot hagyni maguk után, ezt pompás sírhelyeikkel, a piramisokkal tették meg. Ma közel 70 piramist ismerünk, de az idők során nagyon sok el is tűnhetett. A bonyolult szerkezet megalkotásához magas szintű mérnöki tudásra volt szükség. A piramisok …

Érdekel a cikk folytatása? »