Magyarországon évente mintegy 100 kisgyermek és felnőtt betegszik meg leukaemiában, vagy más, rövid idő alatt halálos kimenetelű csontvelőbetegségekben. A korszerű gyógyszerek, sugárkezelés, a vér sejtek elemeinek transzfúzióval történő pótlása csak meghosszabbítják az életet, csontvelőátültetés nélkül a tartós túlélés valószínűsége kevesebb, mint 20%. Néhányuk számára családjukban találnak csontvelődonort, de az átültetésre …
Érdekel a cikk folytatása? »SETI
1992 októberében, pontosan 500 évvel azután, hogy Kolumbusz Kristóf felfedezte Amerikát, az Egyesült Államok Űrkutatási Hivatala, a NASA nagyszabású programot kezdeményezett, amelynek célja a Földön kívüli értelem keresése. Ezt a fajta kutatást egyszerűen csak SETI-nek nevezik. A betűszó a Search for Extraterrestrial Intelligence rövidítése (a Földön kívüli értelem kutatása). A …
Érdekel a cikk folytatása? »Őssejt
Sokat vitatott kérdés, hogy érdemes e levettetni leendő kisbabánk köldökzsinórvérét, amiből őssejt nyerhető. A tudomány mai állása szerint ezzel a gyermekünk jövőjéről gondoskodhatunk. Laboratóriumi körülmények között az őssejtből saját transzpart sejtek nyerhetőek ki, így megkönnyítve súlyos betegségek gyógyítását. De mi is az őssejt? Egy osztódni képes sejt, így biztosítva a …
Érdekel a cikk folytatása? »