A sárgahasú unka túlnyomórészt kisebb vizek lakója. Eltekintve téli szállásától, ideje nagy részét a vízben tölti. Nappalra leginkább elrejtőzik valahol, és csak estefelé élénkül meg. Árnyas kavicsgödrökben és erdei pocsolyákban azonban nappal is meg lehet figyelni. amint oldalra szétterpesztett lábbal lebeg a vízben, a felszínen „csüng”, vagy a sekély víz …
Érdekel a cikk folytatása? »Sárgahasú unka elterjedése és élőhelye
Közép- és Nyugat-Európa. Franciaországtól keleten a Fekete-tengerig, délen Dél-Olaszországig és Görögországig. Ezen az areálon belül négy alfajra osztható: a B. v. variegata Franciaországban, a Benelux államok tengerparttól távolabb eső részein, Nyugat- és Dél-Németországban, az Alpok térségében (ezért olykor hegyi unkának is hívják), Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon és a Bal¬kán északi vidékein …
Érdekel a cikk folytatása? »Sárgahasú unka jegyei
Hossza 4-5 cm. Teste lapos. Szemölcsös háta egyszerű barnás, szürke vagy olajzöld színű. A szemölcsökön egy-egy pórus nyílik, és (főként a hímeknél) apró szarutüske van rajtuk, amelyek az állatnak érdes tapintást adnak. A hasoldal bőre ellenben csaknem sima, feltűnő sárga vagy narancssárga színű, nagy szürke, szürkéskék vagy fekete foltok tarkítják. …
Érdekel a cikk folytatása? »