A sérv a hashártya kiboltosulása, ami akkor keletkezik, ha a bél egyes részei a sérvkapunak nevezett lyukon át kilépnek a hasüregből. Az ilyen kötőszöveti gyengeség leggyakrabban a lágyékon és a köldöktájékon jelentkezik. A kötőszöveti gyengeség gyakran veleszületett, ám túlzott igénybevétel vagy a hasizmok és kötőszövetek öregkori elernyedése következtében is keletkezhet. …
Érdekel a cikk folytatása? »Rekeszizom-sérv
Ennél a nem is olyan ritka betegségnél a gyomor egy része a mellüregbe türemkedik azon a nyíláson keresztül, amelyen át a nyelőcső a hasüregbe lép. Emiatt a gyomorsav visszaáramolhat a nyelőcsőbe, s ez (a fekvéstől csak rosszabbodó) idült gyomorégést, emésztési zavarokat, felfúvódást, égető hát-, és torokfájást okozhat, bár sok esetben …
Érdekel a cikk folytatása? »Kutyák rekeszsérve
Bélrészletek előesésekor a mellkas felett bél hangok is hallhatóak. Kopogtatásos vizsgálattal a mellkason tompulat kopogtatható ki; minden esetben meg kell azonban vizsgálni, nem felhalmozódott folyadék okozza-e a kopogtatási hang tompulatát. A vizsgálat részeként két síkban röntgenfelvételt kell készíteni, így megállapítható, melyik tüdőfél beteg. A sérv helyeinek meghatározása érdekében kontrasztanyagot juttatunk …
Érdekel a cikk folytatása? »A rekesz betegségei kutyáknál
A veleszületett, fejlődés során kialakult rendellenességektől eltekintve, általában autóbaleset, lezuhanás vagy szerencsétlenül sikerült ugrás következtében megrepedhet vagy akár át is szakadhat a rekesz, és az úgynevezett rekeszsérv jön létre. Veleszületett, fejlődés során kialakult rendellenességek oka, hogy a hasüreg és mellüreg közötti válaszfal nem záródott teljesen. A megmaradt nyíláson keresztül bél- …
Érdekel a cikk folytatása? »