Kezdőlap / Tag Archives: talaj

Tag Archives: talaj

Az oltóanyagok használata

Az oltóanyagokban lévő anyagok az első napokban fedezik a kijuttatott mikroba tápelem- és energiaigényét. A megtelepedésük és további szaporodásuk érdekében néhány dolgot kell szem előtt tartanunk. A kijuttatás időpontját jól válasszuk meg: a 10°C alatti hideg, illetve a 30 oC-nál magasabb hőmérséklet egyaránt gátolhatja a hasznos mikroorganizmusok megtelepedését. Természetesen léteznek …

Érdekel a cikk folytatása? »

Jótékony mikrobák

A talaj hasznos mikroorganizmusai adott határig kiegyenlíthetik az időjárás, a hibás művelési eljárások okozta kedvezőtlen körülményeket és helyreállítják a talaj normál állapotát. Igen nagy a szerepük talajok fizikai-kémiai és biológiai tulajdonságainak javításában. Ezt a természetben kialakult, de az intenzív gazdálkodás miatt felborult egyensúlyt állíthatjuk vissza mikrobiológiai oltóanyagokkal. Ezek leggyakrabban a …

Érdekel a cikk folytatása? »

A talaj vizsgálat

A tápanyag-visszapótlás, a helyes trágyázás előfeltétele, hogy ismerjük a talaj tápanyagszintjét. Ezt azonban csak a laboratóriumi talajvizsgálat eredménye mutatja meg megbízhatóan. Ehhez talajmintát kell vennünk. Ha nincs külön erre a célra gyártott mintavevő eszközünk, akkor a kert több pontján emeljünk ki egy-egy ásónyomnyi földszelvényt, s abból vegyünk ki egykanálnyi földet …

Érdekel a cikk folytatása? »

Termőföld típusok

A házikert helye és talajösszetétele ritkán választható meg. A kertet vagy örököljük, vagy megvesszük a házzal együtt, esetleg parcellázásra kerülő területen jutunk hozzá. Ritka eset, hogy a zöldségtermesztés optimális igényeinek figyelembe vételével vásárolunk telket vagy kertes házat. A túlzott homokos talajt trágyával, komposzttal, esetleg a közelből odahordott agyagos talajjal tehetjük …

Érdekel a cikk folytatása? »