Latin írása: abcesus. Magyar jelentése tályog. Kialakulásának oka gyulladás, melynek következtében a szövetek szétesnek, s ezekből a széteső sejtekből, fehérjéből, stb., alakul ki a gennygyülem, más néven a tályog. A genny általában egy vékony fallal határolt kis tokban halmozódik fel. A gyulladás jelentkezhet önálló betegségként, vagy más betegség kísérő tünetekét …
Érdekel a cikk folytatása? »Tályog kialakulása és kezelése
A tályog körülírt szöveti gennygyülem, amely akkor keletkezik, ha fehérvérsejtek tömegesen vándorolnak a test egy bizonyos részébe, rendszerint azért, hogy az oda behatoló kórokozókat elpusztítják. Tályog keletkezhet a fogak körül, a májban, a belekben, a tüdőben, az agyban és az emlőkben. Vakbél- vagy hashártyagyulladás szövődményeként is keletkezhet tályog. A kelé …
Érdekel a cikk folytatása? »A fogszuvasodás (caries) és a fogágybetegség (parodontopathia)
A rágóképesség megóvása és egészségünk megőrzése érdekében legfontosabb a fogazat két fő megbetegedését: a fogszuvasodást (caries) és a fogágybetegséget (parodontopathia) gyógyítani, illetve megelőzni. A fogszuvasodás és a fogágybetegség fogalma A caries: fogszuvasodás – régebbi meghatározása szerint – a fognak a szájüreggel érintkező felszínén kezdődő, a mélybe progrediáló idült folyamat, amely …
Érdekel a cikk folytatása? »A fogászati tályog
A fogászati tályog egy fertőzés a szájban az állkapcson. Ez a fertőzés sok minden miatt kialakulhat, de általában az immunrendszer gyengesége miatt történik. Előfordulhat nem megfelelő szájhigiénia esetén és rossz fog miatt is kialakulhat. Baktérium okozta tályog kialakulhat a fogüregben, ínyen, a szájüregben bárhol, akár még a torok közelében is! …
Érdekel a cikk folytatása? »