Nem biztos, hogy akkor járunk el a leghelyesebben, ha otthonunkat kínosan makulátlan tisztaságban és baktériummentesen tartjuk.
Amerika kutatók szerint a modern életstílus hatására úgy tűnik, jobban ki vagyunk téve az allergiáknak és az immunrendszeri problémáknak. Tanulmányok kimutatták, hogy az elmúlt évtizedekben az ilyen fajta megbetegedések valójában megduplázódtak a népesség körében. Az asztma, a szénanátha, az ekcéma, az ételallergiák különbözőnek tűnnek, de mind az immunrendszer reakciói valami olyan anyag ellen, amit a test nem fogad el. Az autoimmun betegségeket ugyancsak a test védelmi rendszerének problémás működése okozza.
A legmeglepőbb az, hogy az allergiás megbetegedések száma a fejlettebb országokban emelkedik erősebben. Egy elmélet magyarázatot talál erre a jelenségre, higiénia hipotézisnek nevezték el.
Az elmélet számos magyarázattal szolgál az allergiákra. A tiszta otthonokban egyrészt sokkal gyakoribb az allergia. Másrészt az emberek különféle termékeknek és környezeti hatásoknak vannak kitéve. Az élet idővel egészen antiszeptikussá és baktériummentessé vált, ennek következtében az immunrendszerünk máshogyan kezdett el működni: mivel nem talál valódi kórokozót, amivel megküzdhetne, az ételek fehérjéit támadja meg. A kutatók szerint az élősködők okozta megbetegedések hozzájárulnak ahhoz, hogy az megfelelő védettség és az immunrendszer egészséges működése kialakuljon. Az erős légszennyezettség szintén egyik legfőbb kiváltó oka az allergiáknak, csakúgy, mint az, ha gyakran váltogatjuk az étkezési szokásainkat. Közrejátszik azonban a testmozgás hiánya is.
Az elmélet szerint a vírusos, bakteriális, és élősködők okozta megbetegedések évezredeken át az élet részei voltak. Az immunrendszer ezeknek köszönhetően igen hamar megtanulta, hogy valami ártalmatlan betolakodó, vagy pedig valódi veszélyt jelent. Mivel az immunrendszerünk kevésbé van kitéve a valódi veszélynek és kevésé van lefoglalva, ezért sokkal erősebb reakciókat ad jelentéktelenebb hatásokra. Így alakulnak ki az allergiák és az autoimmun betegségek.
Sok életszerű példa támasztja alá ezt az elméletet. Például azok a gyerekek, akik háziállatok közelségében vagy testvérekkel együtt nőttek fel, jóval kevésbé hajlamosak az allergiákra. Ezek a gyerekek nyilvánvalóan több mikrobával találkoztak. Azok pedig, akik vidéken vagy farmon, tanyasi környezetben nőttek fel és ott élnek, tizedannyira sem hajlamosak az allergiára vagy az asztmára, mint a városiak.
Címkékallergia immunrendszer tisztaság
Ezt mindenképpen olvasd el!
Poratka allergia
Mi az a poratka allergia? A poratka allergia egy túlérzékenységi reakció az emberi szervezet részéről, …