A 18. század Chile számára a szakadatlan béke és felvirágzás korszakát jelentette. A napóleoni seregek spanyolországi inváziója Chilében felerősítette a függetlenségi törekvéseket. 1810. július ll-én népi felkelés robbant ki néhány politikai fogoly Peruba szállítása miatt. Mateo de Toroy Xambrano rövid ideig tartó megbízása után a főkapitányi tisztséget az ultra-monarchista Francisco …
Érdekel a cikk folytatása? »Az irodalmi szalonok létrejötte Magyarországon
Dugonics és Scheidus két, egymástól különböző lehetőségét villantanak föl az irodalmi-közéleti szereplésnek. Scheidus az értesülések, és ismeretek korszerű cseréjét szorgalmazza, ismertetni és közvetíteni akar, és átvenni mindazt, ami hasznos, megteremteni olyan intézményeket, amelyek a fejlődés alapjai. Dugonics a nemzeti önbizalom felkeltésén, és megerősítésén fáradozik, a meglévő értékeket hangsúlyozza. Központi kérdésként …
Érdekel a cikk folytatása? »Az első pesti irodalmi szalonok
Az első pesti irodalmi szalon –Beleznayné háza- eszméje talán Schedius Lajos irodalmi társaságában fogalmazódott meg. A Schedius-ház vacsoráin az oldott, és barátságos beszélgetés a tudomány, az irodalom, és a politika dolgairól németül, vagy latinul folyt. Kármán József biztosan állította, hogy az irodalom fényes otthonra találna a gazdag özvegy tábornok né, …
Érdekel a cikk folytatása? »Pesti irodalmi szalon
Az 1790-es évek elején járunk, Pesten, ahol pörög az élet. Sokan úgy tartják, hogy még nagyon sokáig nem fog úgy Pest az európai városok közé tartozni, mint akkor. Egyetemek tanárai, politikusok, papok, és művelt hivatalnokok különböző olvasókörökben, kávéházakban, és könyvtárakban keresik egymás társaságát. Mindennaposak az ünneplések, nagy vacsorák, baráti társaságok …
Érdekel a cikk folytatása? »