A Föld egy kőzetekből és vízből álló gigantikus tömeg, mely az űrben kering. Egyetlen más, általunk ismert bolygóhoz sem hasonlítható. A föld mai helyén a tejútrendszer külső régióiban csupán egy hatalmas gáz és porfelhő volt. A földet légkör veszi körbe egy vékony gázburok, ami megvédi az űr szélsőséges hőmérsékleteitől. A …
Érdekel a cikk folytatása? »Csillagászat szabad szemmel
Nincs szükség optikai műszerekre ahhoz, hogy jártasságra tegyünk szert a csillagászat birodalmában – őseink is ezt tették ilyen eszközök nélkül több ezer éven át. Akinek napjainkban van egy kis előképzettsége és van néhány alapvető eszköze, már szabad szemmel is élvezheti a csillagképeket, vizsgálhatja a legfényesebb mélyég-objektumokat, valamint nyomon követheti a …
Érdekel a cikk folytatása? »A Merkúr
A Merkúr 4880 kilométeres átmérőjével a Naprendszer legkisebb bolygója, a Naphoz legközelebbi, és vasban leggazdagabb bolygó. Felszínén igen kellemetlenek a körülmények. Nincs holdja, és nemigen van védelmező légköre. Hőmérséklete napközben pokolian forró 430 Celsius fokig emelkedik, majd éjjel dermesztő, -180 Celsius fokra zuhan. Egyetlen másik bolygón sem találunk ilyen nagy …
Érdekel a cikk folytatása? »Mi az a feketelyuk?
Fekete lyuknak nevezzük a tér-idő kontinuum azon tartományait, melyekbe az anyag és sugárzás (beleértve a fényt is) csak befelé képes közlekedni, de kifelé nem. Mivel a fekete lyukból semmilyen anyag nem távozhat, ezáltal szinte semmilyen információnk sincs arról, hogy milyen folyamatok játszódnak le a belsejében. A fekete lyukakban a gravitáció …
Érdekel a cikk folytatása? »