Mit látnak az újszülöttek? Az újszülöttek látnak ugyan, de csak elmosódottan, s a fél méternél távolabbi tárgyakat már egyáltalán nem képesek észlelni. Lehetséges, hogy látásuk korlátozottsága védelem a túl sok képi inger ellen az élet e zsúfolt időszakában, amikor oly sok minden történik velük. Ha mégoly életlen és rövid hatósugarú …
Érdekel a cikk folytatása? »A kutyák hallásának folyamata
A hallás folyamata a következő szakaszokból áll: a külvilágból érkező hangrezgéseket a dobhártya fogja fel, és átadja a kalapácsnak, mely a rezgést a hozzá ízülettel kapcsolódó üllő felé továbbítja, amely hosszú nyúlványán a harmadik hallócsontocskát, a kengyelt tartja. Az ily módon tovavezetett rezgés ingerként hat a csigában levő hallóidegekre, melyek …
Érdekel a cikk folytatása? »A kutya orrának felépítése és működése
Kutyáink otthonosan mozognak a szagok birodalmában; mi emberek nemhogy felfogni, de még csak elképzelni sem tudjuk, milyennek is érzékelik a körülöttünk levő világot. Az orr rendkívül fontos érzékszerv a kutyák számára. Orruk segítségével fedezik fel környezetüket, különböztetnek meg barátot ellenségtől, a rájuk leselkedő veszélyeket is sokszor szaglás útján ismerik fel. …
Érdekel a cikk folytatása? »Érzékelés
Az érzékelés a bennünket körülvevő világ felfogását, az információk és tudás elemeinek megszerzését jelenti. Az érzékelés a környezet fizikai-kémiai energiáira adott megkülönböztetett válasz, a legegyszerűbb lelki jelenség, mert a törzsfejlődés első állomása és az egyedfejlődés első szakasza. Érzékelésnek nevezzük a külvilág részingereinek felfogását érzékszerveink által. Élettani alapja az idegrendszer analizáló …
Érdekel a cikk folytatása? »Érzékelés- A látás
A környezetből felvehető információk körülbelül 75-80%-a vizuális eredetű. A vizuális információ forrása a tárgyakról visszaverődő fény, amely a szem fénytörő közegein átjutva a retinán kétdimenziós képet alkot. A látórendszer ebből a kétdimenziós képből hozza létre a világ háromdimenziós mását. A szem a környezetből fényingereket vesz fel, ezek révén a tárgyak …
Érdekel a cikk folytatása? »Érzékelés – A hallás
A hallás ingere a levegő rezgése, amelyet a hallószerv hangként érzékel. A rezgés nagysága (amplitúdó) határozza meg a hangosságot, hangerőt; míg az egy másodperc alatt létrejövő rezgések száma (a hang frekvenciája) befolyásolja a hangmagasságot (az emberi fül 16-20000 Hz frekvenciájú hanginger felfogására képes). Zajérzékletet a nem szabályos hullámok keltenek, például …
Érdekel a cikk folytatása? »