A nem gyógyuló szöveteket nevezzük fekélyeknek. Ez a test sok területén külsőleg és belsőleg is megjelenhetnek. Apróbb fekélyek könnyen kialakulnak, ezek lehetnek tünetmentesek, és sok esetben maguktól is meggyógyulnak. Ismert statisztikai adat, hogy a férfiaknál gyakrabban előforduló betegség, és a nyombél a legérzékenyebb a fekélyekre. A nyombélfekély nem más, mint …
Érdekel a cikk folytatása? »Testtájéki bőrbetegségek
Vannak bőrelváltozások, amelyek jellemzően egy-egy meghatározott testtájékon alakulnak ki. Nagy testű fajták tulajdonosai számára nem ismeretlenek a könyök oldalán kialakuló felfekvések. Az itt található, vastagon elszarusodott felrakodásokban pigment anyagok rakódnak le; fertőzések következtében begyulladhatnak, kezelésükre antibiotikumokat és kortizont tartalmazó kenőcsöket használunk. Kén- és szalicilsav tartalmú kenőcsökkel feloldható a kórosan elszarusodott …
Érdekel a cikk folytatása? »Afta
Görög eredetű szó, jelentése égni. Általában a szájban, nyelven, szájpadon vagy az ajkakon megjelenő fekélyszerű elváltozás, mely a gombostűfejnyi mérettől egészen a borsó nagyságúig is megjelenhet. Az elváltozás közepe sárgás-fehér színű, körülötte piros, gyulladásos udvarral. Egyes esetekben nyirokcsomó duzzanat is kísérheti. Önmagában is fájdalmas, viszont érintéskor (pl. evés) éles, égető …
Érdekel a cikk folytatása? »A fekélybetegek étrendje
A fekélybetegek diétájának alapelve részben a kímélet, ezért az étrend folyékony-pépes, illetve rost- és fűszerszegény formáját adjuk, a beteg állapotától függően. Ugyanakkor igen lényeges a szükséges energia-, fehérje-, zsír- és vitaminmennyiség. Régebben az ulkuszbetegség diétás étrendjeit római számokkal jelölték. Így beszéltünk „Ulkusz-I, -II, -III, -IV” diétákról. Az „ Ulkusz-I” diéta …
Érdekel a cikk folytatása? »