Mint megannyi máig is remek műalkotás, gyűjtemény, az enciklopédia is a 17-18. századból származik, vagyis a felvilágosodás korából. A felvilágosodás idején a természettudományok nagymértékben fejlődtek, az ész és a tudás igencsak előtérbe került, ezzel párhuzamosan pedig új eszmék jelentek meg, amik a haladást és a szabadságot hirdették. Ezen gondolatok hatására …
Érdekel a cikk folytatása? »Nagy-Britannia gazdasága a 19. században
A spanyol, és portugál birodalmak hanyatlása után Nagy-Britannia világhatalommá vált. Ipari és kereskedelmi fejlődése politikai súlyt adott neki, de ugyanakkor új keletű társadalmi helyzettel és mozgásokkal szembesítette. Az angol gazdaság a Napóleon által Nagy-Britannia ellen bevezetett kontinentális blokád idején dinamikusan fejlődött. Egyrészt a hazai piaci igények kielégítésének szükségessége növelte a …
Érdekel a cikk folytatása? »A felvilágosodás nagy alakjai
A felvilágosodás eszméi – szabadságvágy, tudás, haladás – hatására felbolydult Európa, nagyon sok tudós, filozófus fejtette ki nézeteit, sajátos világlátásukat, vagy épp gondolataikat. Montesquieu egy francia filozófus volt, arisztokrata, aki élete során bejárta Európát, tapasztalatai alapján egy hosszú művet fogalmazott meg, melynek címe „A törvények szelleméről” volt. A műben leírta, …
Érdekel a cikk folytatása? »Az ész diadalának korszaka: a felvilágosodás
A felvilágosodás a 17-18. század korszelleme. Egy olyan korszak, melyben a tudás, az ész került középpontba, megalapozta az összes utána következő korszak gondolkodásmódját és rendkívül sok találmányt, felfedezést tudhat magáénak. Az egész korszak a fejlődésen alapul: fejlődtek a természettudományok, ennek következtében pedig a világ megismerhetőnek és megmagyarázhatónak tűnt. Egyre több, …
Érdekel a cikk folytatása? »