Kezdőlap / Tag Archives: hold

Tag Archives: hold

Holdkórosság

Legenyhébb formája: teliholdkor nyugtalanul alszunk, és az árnyékvilágból vad álmok törnek fel teliholdkor nem tudunk aludni: kényszerből őrizzük a Holdat a belső képek irányítása alatt felkelünk anélkül, hogy felébrednénk, és nappali (józan) tudatunk intellektuális világába érkeznénk: különös, az ébrenléti állapotunk számára érthetetlen dolgokat művelünk, a holdkóros biztonságával olyan dolgokat teszünk, …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Neptunusz legnagyobb holdja: a Triton

A Neptunusznak csak egyetlen nagyobb holdja van, a Triton. Valamennyi többi holdja kicsi, és azok belső, vagy külső holdak, aszerint, hogy közelebb vannak a Neptunuszhoz mint a Triton, vagy pedig távolabb. A Neptunusz holdjai közül a Triton volt az első, amelyet pont 17 nappal a bolygó felfedezésének bejelentése után fedezték …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Neptunusz időjárása és gyűrűi

A Neptunusz zavarba ejtő hely. A Naptól ilyen távoli bolygó esetében meglepő a légkörének dinamikája. Ott ugyanis hatalmas viharok jelennek meg, és igen nagy sebességű szelek fordulnak elő. A Naptól kapott hőmennyiség nem elegendő ilyen időjárás fenntartására. A légkör melegítése alulról történhet, a Neptunusz belső hőforrásából, amely egyúttal a nagy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az Uránusz gyűrűi és holdjai

Az Uránusztól 12 400 km-re kezdődve 25 600 km-ig terjed ki a 11 gyűrű. A gyűrűk oly messze vannak egymástól és olyan keskenyek, hogy a rendszerben több a rés, mint a gyűrű. A belső és külső gyűrűkön kívül valamennyien 1-13 km szélesek, és mindegyikük magassága kisebb 15 km-nél. Porrészecskékből és …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Szaturnusz holdjai és gyűrűrendszere

Eddig a Szaturnusz 34 holdjának létezését erősítették meg. Ezek közül huszonötöt 1980 óta fedeztek fel a Voyager és Cassini űrszondák által végzett kutatás során és a lényegesen korszerűsödő földi megfigyelési technika segítségével. Várható, hogy jövőbeni megfigyelések további holdak létezését fogják megerősíteni. A Titan a legnagyobb, és ez volt az első, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Ganymedes és Callisto

A Ganymedes a Naprendszer legnagyobb holdja, nagyobb, mint a Merkúr, és háromnegyed akkora mint a Mars. Nevét a görög mitológiában szereplő szép ifjúról kapta, akit felvittek az Olümposzra, Zeusz mellé, és az istenek pohárnoka lett. A Ganymedes szikla és jég 60:40 arányú keverékéből alakult. Ez későbbiekben differenciálódott, és ma a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az Io

Az Io a Jupiter harmadik legnagyobb holdja. Kicsit nagyobb, és sűrűbb, mint a Föld Holdja, és egy kicsit távolabb is kering a Jupiter körül, mint a Hold a Föld körül. De ezzel el is fogytak a hasonlóságok. Az Io vulkanikus mélyedések, kalderák és hasadékok, lávafolyamok és magasra emelkedő „tollak” igen …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az Europa

Az Europa jéggel borított, gömb alakú szikla, amelyet már 400 éve tanulmányoznak, de fondorlatos természete csak akkor derült ki teljesen, amikor a Galileo űrszonda 1996-ban megkezdte a hold tanulmányozását. Az űrszondát Galileo Galilei itáliai tudósról nevezték el, aki 1610 januárjában megfigyelte az Europát, és a róla elnevezett másik 3 holdat. …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Hold születése

Noha a Hold tömege a Földének csak 1.2%-át teszi ki, a Hold a Naprendszer holdjai közül az ötödik legnagyobb. Teliholdkor egünkön a legfényesebb objektum a Nap után, és gravitációjának erős hatása van a bolygónkra. Azonban a Hold túl kicsi ahhoz, hogy vonzásával jelentősebb légkört tartson meg maga körül, és mivel …

Érdekel a cikk folytatása? »

Machu Picchu romjai

Az egykoron hatalmas inka kultúra maradványait a hegyek őrzik Machu Picchu városának romjai formájában. A 14. századtól ez a rendkívüli módon fejlett indián törzs kiváló úthálózattal összekötött településeket hozott létre Dél-Amerikában. Így épült meg az egykori inka fővárostól, Cuzcótól 70 kilométerre Machu Picchu városa a 15. század végén. A tudósok …

Érdekel a cikk folytatása? »