A nyár egyik legnagyobb fesztiválján az irodalom ismét csatlakozik a zenéhez. Tavalyi első megjelenésük után az Irodalmi Sátor Egyesület irodalmi sátrat működtet a VOLT-on, a Civil Zónában. Mottójuk: Szívj magadba irodalmat is! Június 29. és július 2. között minden nap, reggeltől (nem a szokványos, a biológiai óra szerinti reggelre gondoltak …
Érdekel a cikk folytatása? »Festészet és irodalom a reformkorban
A 19. század első két évtizedében a klasszicizmus a meghatározó stílus a festészetben. A korszak legnépszerűbb műfaja a portré lett. Az emberről alkotott kép felvilágosodásra jellemző megváltozása érzékelhető a kor portréin, hiszen a barokk nemesi portréfestészetével szemben kevésbé fontos már a gazdagság és az előkelőség kellékeinek felvonultatása a vásznon. A …
Érdekel a cikk folytatása? »A mai költők gondolat-és érzelemvilága
Amióta ember él a Földön, azóta létezik a művészet, az irodalom és költészet. Ahány történelmi korszak, annyi féle téma, romantika és realizmus, filozófia és Istenközelség. A mai társadalom igénye más szükségleteket szül. Itt a pénz, az üzlet, valamint a nyomor az úr. A hangsúly annyira nem is az érzelmeken van, …
Érdekel a cikk folytatása? »Eszmei áramlatok az irodalomban és a művészetben
A két világháború közötti évtized az irodalom nagy korszaka volt. Ekkor emelkedett új magaslatokra a Nyugat c. folyóirat nagy nemzedéke, Babits Mihály, Móricz Zsigmond, Kosztolányi Dezső, Krúdy Gyula, Nagy Lajos és Karinthy Frigyes költészete és prózája. Az 1920-as évek végétől új generáció jelent meg: József Attila, Németh László, Illyés Gyula, …
Érdekel a cikk folytatása? »