Az iszlám az 5-10. századig terjedő időszak legjelentősebb vallási, politikai és társadalmi mozgalma az Arab-félszigetről indult hódító útjára. Már az ókori források is araboknak nevezték a félszigeten élő nomád törzseket. Civilizációjuk két legjelentősebb városa, Mekka és Medina ( melyet akkor még Jaszribnak neveztek ). A két város a kereskedelméről híres …
Érdekel a cikk folytatása? »Jeruzsálem
Sok csodálatos hely van Izraelben, de az út csúcspontja Jeruzsálem, amely az Írások szerint összekötő kapocs a Menny és a Föld között. Jeruzsálemben az évezredek során felhalmozódott történeti ismeretek és emlékhelyek mellett a hívő embert szellemi és érzelmi kötelék is fűzi ide. A város egy mészkőfennsíkon terül el, három oldalról …
Érdekel a cikk folytatása? »A gázai övezet
Ma a fél világ Gáza sorsára figyel. De vajon miért oly fontos ez a viszonylag kicsiny terület? Izrael 42 éve, az 1967. júniusi hatnapos háborúban foglalta el Ciszjordániát, és a Gázai övezetet, amelyet azután 2005 szeptemberéig tartott megszállás alatt. Kis térségek ezek, a másfél millió palesztin lakta Gázai övezet hossza …
Érdekel a cikk folytatása? »A Gázai övezet napjainkban
Izrael egyre inkább rászorult a ciszjordániai vízre, mivel a hegyvidék víztartó rétegei adták az ország szükségletének egyharmadát. 1967 óta a térség teljes vízkészletével az izraeli állam rendelkezik. Ha egy palesztin új kutat akar fúrni, vagy rendbe hozhatna egy régit, engedélyt kell kérnie. Kérelmét ezután számos izraeli bizottság bírálja el, s …
Érdekel a cikk folytatása? »A Gázai övezet helyzetének alakulása
Kelet-Jeruzsálemet Izraelhez csatolták, az újonnan megszállt ciszjordániai területekről, s azok egymilliós lakosságának sorsáról azonban nem voltak határozott elképzeléseik. Egyes izraeli vezetők korlátozott önkormányzatot akartak adni a sűrűbben lakott palesztin területeknek, míg mások zsidókat telepítettek volna az arabok közé. Ezzel az volt a céljuk, utóbb egyetlen izraeli kormány se vonulhasson ki …
Érdekel a cikk folytatása? »