Hosszú távú memóriáról akkor van szó, mikor az emlékek a néhány perces időtartamtól a csaknem élethosszúságú időtartamig őrződnek meg. Számos vizsgálatot folytattak már le pszichológusok a hosszú távú emlékezet tárgykörében, ahol is a felejtést általában perces, órás vagy hetes időtartamokban figyelték meg, és viszonylag kevés kísérlet foglalkozott többéves, esetleg évtizedes …
Érdekel a cikk folytatása? »Szabad-e félrevezetni a kísérlet résztvevőit a kísérlet felől?
Az emberi viselkedést vizsgáló kutatók olykor félrevezetik kísérleti alanyaikat, hogy a váratlan eseményekre adott reakciójukat vizsgálhassák. Híres példa erre az a kísérletsorozat, amelyet Stanley Milgram kezdeményezett 1965-ben a New York-i Városi Egyetemen. Milgram azt mondta a pénzzel honorált önkéntes kísérleti alanyoknak, hogy a büntetés tanulásra gyakorolt hatását óhajtja vizsgálni. Ezután …
Érdekel a cikk folytatása? »Szabad-e emberen alkalmazni kipróbálatlan gyógymódokat?
Bármilyen körültekintően tanulmányoztak is egy ígéretes új kezelési eljárást, az első embert, akin kipróbálják, bizonyos értelemben kísérleti alanynak kell tekinteni. Az erkölcsi dilemma abban áll, hogy miképpen óvjuk meg őt az esetleges veszélyektől, miközben sok ember javára keressük a lehetséges előnyöket. Egyes kutatók hősiesen magukra vállalták a kísérleti alany szerepét. …
Érdekel a cikk folytatása? »