Az anyák általában természetesnek tartják azt, hogy az anyai érzés a gyermek születésének pillanatában rögtön megnyilvánul. Némelyik anya megdöbbenéssel tapasztalja, hogy két vagy három nap (esetleg akár hosszabb idő is) eltelt, és ő még mindig nem érez szeretetet az újszülött csecsemője iránt. Az apró kis lény kiváltja ugyan belőle a …
Érdekel a cikk folytatása? »A fejlődésben visszamaradt (retardált) kisbaba
A kisbabák fejlődése a nagyon gyors és a nagyon lassú között bármilyen lehet, így néha nehéz megkülönböztetni a normálisan lassúfejlődést a fejlődési visszamaradottságtól. Ha úgy érezzük, hogy a baba fejlődése nem az általános szabályok szerint alakul, beszéljünk orvosunkkal. A kisebb fokú zavarok némelyik esetben csak hónapok múlva észlelhetők, ezért hallgassunk …
Érdekel a cikk folytatása? »A dackorszak
A kisgyereknek a második életévben az a legfőbb igyekezete, hogy mindenáron felkeltse a figyelmünket: sokat beszél hozzánk, sír mindenért, „veszekszik”, vagy olyasmiket tesz, amiről tudja, hogy nem lenne szabad. Ha ez által sikerül magára vonnia a figyelmet, elégedettségében mosolyog vagy hangosan nevet. A két éves kisgyerek gyakran tanúsít nagyon negatívnak …
Érdekel a cikk folytatása? »A kisgyerek fegyelmezése
Egyéves kor alatt ritkán szorul a kisgyerek fegyelmezésre. Az ilyen korú kisbabának még nem lehet megmagyarázni, mit csinált rosszul, miért büntetjük. A fegyelmezés fő módja a tiltás; egyszerűen azt mondjuk neki: „nem”. Ha nem engedelmeskedik, vigyük el vagy őt, vagy azt a tárgyat, amely miatt rá kellett szólnunk. Nem helyes, …
Érdekel a cikk folytatása? »Olvassunk, daloljunk és mondókázzunk a babával!
Az értelmi fejődés más állomásaihoz hasonlóan a könyvekkel is a szülők ismertetik meg a kisgyereket. Ha gyakran látja, hogy könyvet vagy újságot olvasunk, hamarosan utánozni kezd bennünket: egyszer csak azt látjuk, hogy elmélyülten „olvas” egy könyvet – esetleg fordítva tartja – és időnként lapoz is. Egy idő után felfigyel arra, …
Érdekel a cikk folytatása? »Hogyan bővítsük gyermekünk szókincsét?
A kisgyerek szókincse folyamatosan bővül. Azokat a szavakat tanulja meg leghamarabb, amelyek mindennapi életében előfordulnak: személyek, állatok, ételek és a nap közben látott ás tárgyak neveit. A legelső szavak között sok állat neve szerepel kacsa, kutya, cica, ló, csacsi, boci és jelöli azt is, milyen hangot adnak. Tudja a legkedvesebb …
Érdekel a cikk folytatása? »Az 1-2 éves gyermek beszédfejlődési folyamata
Ebben az évben a kisgyerek testi és szellemi téren egyaránt ugrásszerűen hatalmasat fejlődik. Növekszik a szókincse és már sokkal jobban tudja alkalmazni a nyelvtani szerkezeteket is, később pedig már a hanglejtését is változtatja majd. Előbb azonban el kell hagynia bizonyos korábbi szokásait, amelyeket még a gügyögés korszakában vett fel és …
Érdekel a cikk folytatása? »Segítség a beszédtanuláshoz
A gyerek tőlünk könnyebben tanulja meg a beszédet, mint bárki mástól, azt azonban ne várjuk tőle, hogy ki tudja szűrni a nyelv elemeit akkor is, ha a felnőttek csevegnek egymással, de ő nem vesz részt ebben. Amikor hozzá beszélünk, nézünk mindig rá. Ha ő „szól” hozzánk, koncentráltan figyeljünk rá. Megérdemli, …
Érdekel a cikk folytatása? »Hogyan segítsük a kisgyerek beszédfejlődését?
Az első szavak között a kisbaba a tárgyak nevét mondja. Amikor beszélgetünk vele a különböző tárgyak nevét hangsúlyozva ejtsük ki és ismételjük el többször. Etetés közben például emlegessük sokszor a kanalat, ha különböző tárgyakat emlegetünk, mondjuk ki mindig a nevüket („itt van” helyett: „itt van a labda”;”hozd ide” helyett: „hozd …
Érdekel a cikk folytatása? »A beszéd fejlődése csecsemőkorban
Kísérletek során kimutatták, hogy a néhány napos baba az emberi beszédre fogékonyabb, mint bármely más hangra. Bebizonyították, hogy már egészen pici korban különbséget tud tenni beszédhangok között, ami a beszédtanulás folyamatának lényeges része. Az egyik kísérletnél egy hónapos babákat figyeltek és azt tapasztalták, hogy gyorsabban isszák a tejet az üvegből, …
Érdekel a cikk folytatása? »