Kezdőlap / Tag Archives: második világháború

Tag Archives: második világháború

Dánia Lerohanása

1940.április 9-én a Wehrmacht megkezdte Norvégia és Dánia lerohanását. A Német parancsnokság az üzenet küldte a két országnak hogy tudomásukra jutott hogy Anglia partra akar szállni e két országban ezért a Német hadsereg átlépi a határokat hogy biztosítsa a békét. Ezzel az üzenettel kezdődött a lerohanás. Stratégiai szempontból Dánia nem …

Érdekel a cikk folytatása? »

Norvégia lerohanása

Dánia lerohanásával együtt Norvégia is célponttá vált a Németek számára. A Norvégia inváziót a21. hadtest hajtotta végre Von Falkenhorst tábornok vezetésével. 1940 április 8-án este a németek hajókra szállva próbálták elérni Oslo kikötőjét. Első elfogott áldozatuk egy Pol III.-as őrhajó volt,amivel kezdetét vette a Német invázió. Az inváziós csapatok az …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Franciák lehetséges védelmi vonalának terve a német támadás ellen

Az Angol hadvezetés azt tartotta volna megfelelő pozitúrának ha a háború megkezdődik hogy a csapatok a lehetséges frontvonalakon szétszórva állomásoznak és így ezáltal ha valahol észreveszik hogy támadásba lendülnének a németek akkor tudják majd egy helyre csoportosítani erőiket. A szövetségesek kezdettől fogva azt a nézetet hangoztatták hogy a belgák és …

Érdekel a cikk folytatása? »

Franciák szemlélete a háborúhoz

A háború elején Franciaország a defenzív taktika mellet kötelezte el magát. Bár Varsó arra kérte a szövetségeseit, hogy indítsanak hadjáratot a Lengyelországba betört német csapatok ellen, Párizs és az Angolok nem voltak hajlandók erre. A növekvő német haderőt látva az idősödő francia és angol parancsnokok el akarták kerülni a súlyos …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az Admiral Graf Spee

Az Admiral Graf Spee a Német haditengerészet egyik gyöngyszemének számított a Biscmark mellett. A Spee 179 méter hosszú és tizenkétezer tonna vízkiszorítású gyors,erős hadihajó volt,amely kikötés nélkül akár 35 000 kilométert is képes volt megtenni. Fő fegyverzetét hat darab 28 centiméteres hajóágyú alkotta, amelyeket 15 centiméteres ágyúk,torpedók és más fegyverek …

Érdekel a cikk folytatása? »

A téli háború kirobbanásának okai

A téli háború három hónappal a második világháború kitörése után robbant ki Moszkva és Finnország között. A megállapodás Németország és Oroszország között azzal a következménnyel járt hogy Lengyelország lerohanása után a balti köztársaságok a szovjet érdekszférába kerültek. Sztálin nyomására Szeptember hónapban Észtország,októberben pedig Lettország majd később Litvánia volt kénytelen egy …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Téli háború

1939 November 30-án támadásba lendült a Vörös hadsereg Finnország ellen. A nagyobb városaikat mint Helsinki-t rengeteg bombatámadás érte,és a víz menti partszakaszokat is tűz alá vették. A szovjet vezetés abban ah hitben támadta meg a finneket hogy rövid és gyors háborúba vágnak bele. Nem így történt. Az ember és fegyverzet …

Érdekel a cikk folytatása? »

A lengyel nép fokozatos kiirtása

A nácik szemében a zsidók mellett a szlávok is alsóbbrendű fajnak számítottak. Hitler csak azon kevesek számára adott túlélési lehetőséget, akik német gazdáik földjein, vagy bányáiban végeztek rabszolgamunkát. Legfőbb célja közé sorolta a kultúrájuk eltörlését, illetve a lakosok mezőgazdasági munkára való kényszerítését, hogy élelmet termeljenek német uraiknak. A Lengyelországba benyomuló …

Érdekel a cikk folytatása? »

A furcsa háború

A nyugati állampolgárok hamarosan mind gyakrabban és hangosabban fogalmazták meg kifogásaikat a nem kívánt háború ellen. A nácizmus a többségek számára ekkor még nem jelentett semmit. Értelmetlennek tartották, hogy egy eszme miatt szálljanak szembe azzal a Németországgal, amit vezetőik a versailles-i békeszerződéssel sem tudtak megtörni. A negatív hangulatot a német …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Kriegsmarine felépítése

Az 1938-as müncheni válság után Hitler arra a következtetésre jutott, hogy a háború esetén Nagy-Britannia csatlakozni fog ellenfeleihez. A szigetország legyőzése a német tengeri haderő további fejlesztését tette szükségessé, ezért életbe lépett a nagyszabású Z-terv. A program legimpozánsabb célkitűzése tíz gigantikus csatahajó több mint 50 000 tonnás egységek megépítése volt. …

Érdekel a cikk folytatása? »