A török uralom után szomorú képet mutatott Pest-Buda közegészségügyi helyzete. Az ostrom következtében a város romba dőlt. Az utcák szemétlerakodó helyek voltak, ahova az udvarokból a szennyes víz is kifolyt. A városi tanács 1692-ben rendeletet adott ki, melyben megtiltotta a szemét kihordását az utcára. Ennek ellenére a szemetet a Hatvani-kapu …
Érdekel a cikk folytatása? »A pestis és a patkányok
A középkori nagy pestisjárványokat lehet. hogy nem is a patkányok terjesztették – erre a következtetésre jut Barney Sloane brit régész kutatásai után. Sloane korábban kiaknázatlan források alapján megrajzolta az 1348-49-es londoni pestis terjedésének idővonalát. E szerint a pestis novemberben jelent meg először, és áprilisban tetőzött. Ez arra utal, hogy a …
Érdekel a cikk folytatása? »Nem is a patkányok voltak a felelősek a pestisért?
Lehetséges, hogy a rettegett fekete halált, amely Európa népességének majd felét elpusztította, nem is a patkányok okozták. Egy brit régész a kutatásai alapján kétségbe vonja, hogy a pestist bolhák és patkányok terjesztették, és hogy egyáltalán a bubópestis okozta a hatalmas járványt. Miután tíz évig kutatta, hogy mi lehet a fekete …
Érdekel a cikk folytatása? »