Kezdőlap / Tag Archives: placebo

Tag Archives: placebo

A hinni akarás hatalma

Maga a placebo szó latin eredetű, és annyit jelent, hogy tetszeni fogok. A placebo tehát olyasvalami, amiről elhiszik azt, aminek mutatja magát, tehát hogy hatékony gyógyszer. Alakja, színe, nagysága és íze megegyezik a valóban hatékony orvosságéval, viszont teljesen hatástalan anyagból áll. A placebókat leginkább a klinikai gyógyszer-kivizsgálásoknál használják, amelyekkel egy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Szabad-e félrevezetni a kísérlet résztvevőit a kísérlet felől?

Az emberi viselkedést vizsgáló kutatók olykor félrevezetik kísérleti alanyaikat, hogy a váratlan eseményekre adott reakciójukat vizsgálhassák. Híres példa erre az a kísérletsorozat, amelyet Stanley Milgram kezdeményezett 1965-ben a New York-i Városi Egyetemen. Milgram azt mondta a pénzzel honorált önkéntes kísérleti alanyoknak, hogy a büntetés tanulásra gyakorolt hatását óhajtja vizsgálni. Ezután …

Érdekel a cikk folytatása? »

Szabad-e emberen alkalmazni kipróbálatlan gyógymódokat?

Bármilyen körültekintően tanulmányoztak is egy ígéretes új kezelési eljárást, az első embert, akin kipróbálják, bizonyos értelemben kísérleti alanynak kell tekinteni. Az erkölcsi dilemma abban áll, hogy miképpen óvjuk meg őt az esetleges veszélyektől, miközben sok ember javára keressük a lehetséges előnyöket. Egyes kutatók hősiesen magukra vállalták a kísérleti alany szerepét. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Lehet-e mágikus rítusokkal gyógyítani?

Egyes rítusokról bebizonyosodott, hogy önmagukban is gyógyító hatásúak. Emellett egyes primitív gyógyítók a mágikus szertartásokat összekapcsolják olyan gyógyszerekkel, amelyek élettani hatását ma már jól ismerjük. Sok rítusban használják például a mákot, amelyből az egyik legerősebb fájdalomcsillapító, a morfium származik. Más „mágikus” gyógyító eljárások a placébóhatásnak köszönhetik gyógyerejüket. Ez a hatás …

Érdekel a cikk folytatása? »