A legkülönfélébb galaxisok léteznek szerte a világegyetemben. Ezeknek a hatalmas kocsikerekeknek, gömböknek vagy anyagfelhőknek roppant tág határok közt változik a mérete és tömege – a legkisebbek csak néhány millió csillagból állnak, a legnagyobbak viszont milliószor millió csillagot tartalmaznak. Egyesek csak néhány ezer fényév átmérőjűek, mások százszor ekkorák is lehetnek. Egyesekben …
Érdekel a cikk folytatása? »Galaxisunk, a Tejútrendszer
A Nap a tejútrendszert, egy viszonylag nagy spirálgalaxist felépítő, mintegy kétszázmilliárd csillag egyike. A Tejútrendszer kialakulása körülbelül 13,5 milliárd évvel ezelőtt kezdődött. A tejútrendszer belülről nézve – ahol mi vagyunk – az égbolton végighúzódó, csillagokból álló, fényes sávnak látszik. A Tejútrendszer szívében egy fekete lyuk helyezkedik el, melynek tömege körülbelül …
Érdekel a cikk folytatása? »Ékszer a méhben
A méhen belüli fogamzásgátlás gondolata a bibliai időkből származik. Hogy ki és hogyan jött rá, azt sűrű homály fedi. Némi barbárság bizonyosan kellett hozzá, mindenesetre hamar kiderült, hogyha a tevék méhében kavicsot helyeznek el, nem lesznek vemhesek. A hetvenes években felelevenítették a gondolatot, akkor készültek el az első műanyag hurkok. …
Érdekel a cikk folytatása? »