Kezdőlap / Tag Archives: tüdő

Tag Archives: tüdő

Azbeszttüdő

Az azbesztrostok belélegzése a tüdő porártalmainak bizonyos formáját, az azbeszttüdőt okozhatja. A megbetegedés mindenekelőtt azoknál alakul ki, akik munkahelyükön hosszabb időn keresztül azbeszttel kerültek érintkezésbe. A betegség progresszív, és aki már megbetegedett, számolnia kell azzal, hogy állapota tovább fog romlani, akkor is, ha a továbbiakban már nem kerül kapcsolatba azbeszttel. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Mellhártya-daganat

A mellhártya vékony, sima, nedves lemezrendszer. A kettős falú zsák egyik lemeze, a fali mellhártya a mellkas belső felszínét, másik lemeze, a zsigeri mellhártya a tüdőt borítja. A két lemez gyakorlatilag egymáson fekszik, a lemezek között úgynevezett virtuális rés van, melyet folyadék tölt ki. A folyadék biztosítja a mellhártyalemezek egymáson …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kutya légzése

Egészséges kutyánál a mellkas emelkedő és süllyedő mozgásának megfigyelésével állapíthatjuk meg a légvételek számát. A hasfal mozgása erőlködéskor és betegségek esetén tűnik szembe. A légzést és a rekeszizom működését a légzőközpont és számos agyi és gerincvelői ideg szabályozza. Valamennyi légző izom automatikusan működik, a légzések száma és mélysége a terhelés …

Érdekel a cikk folytatása? »

A mellkas egyéb megbetegedései

Szívgyengeség, vérkeringési zavarok, kevésvérűség, egyes mérgezések, gümőkór vagy daganatok következményeként mellvíz-kór (hydrothorax) alakulhat ki. A beteg kutya legyengült, légszomjjal küzd, jellegzetes, hogy nem fekszik le, hanem inkább ülve vagy állva marad. A mellkas vizsgálatakor vízszintes határú tompulat kopogtatható ki, röntgenfelvételen pedig a tompulatnak megfelelően határozott árnyék látható. A normális körülmények …

Érdekel a cikk folytatása? »

Légmell

Miután a mellkasfal és a tüdő között csak egy vékony folyadékréteg található, ezért a tüdő a mellkas tágulásakor, a kialakuló „negatív” nyomás miatt, mindenkor követi a mellkas tágulását. A mellkasfal átható sérüléseikor azonban levegő kerül a mellkas fala és a tüdő közé, a mellkas tágulásakor kívülről levegő áramlik a mellüregbe, …

Érdekel a cikk folytatása? »

A légcső és a hörgők betegségei

A légcső (trachea) merev, porcos falú cső, mely a gégét a tüdővel köti össze. Helyzetéből adódóan gyulladása szinte mindig együtt jár a gége és a hörgők megbetegedésével. Az állatorvoshoz köhögéssel kerül a beteg. A köhögés lehet felületes, felülről a garatból, a gégéből vagy légcsőből jövő, lehet száraz, rekedt (légúti izgalom, …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kutya tüdejének felépítése és működése

A légzés útján friss, oxigénben dús levegő kerül az elhasznált, oxigénszegény levegő helyébe. A tüdő, tehát egy levegővel kitöltött szerv, melynek a hatékony légcsere érdekében, nagy a belső felülete. A tüdőfala nem ereszti át a levegőt, ugyanakkor térfogata a beáramló levegő mennyiségétől függően változhat, ezért kénytelen passzívan követni a mellkas …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kutya hörghurutja

A tüdő szerkezete mirigyszerűen épül fel. A hörgők a hörgőcskékben ágaznak szét, ezek végén találhatók a tüdőhólyagocskák. Az oxigénszegény vérrel telt kapillárisok nagyon közel haladnak a hólyagocskák felületéhez, így gyorsan lezajlik a gázcsere. A gége és a légcső gyulladásos vagy fertőző megbetegedései gyakran a hörgőkre is átterjednek. A hörghurut (bronchitis) …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kutya tüdőgyulladása

Tüdőgyulladás (bronchopneumonia) kialakulhat hörghurutot követően vagy azzal egyidejűleg is, és a tüdőt megbetegítő fertőzések is okozhatják. A hörgők mellett a léghólyagocskákra is kiterjedhet a gyulladás. Szinte minden esetben egyidejűleg a szív is megbetegszik és súlyos, életveszélyes állapot alakul ki. A szapora, gyakran szájon át történő légzés mellett magas láz, köhögés …

Érdekel a cikk folytatása? »

Tüdővizenyő és tüdőtágulat a kutyáknál

Szívgyengeség vagy a bal szívkamra billentyű hibája esetén a kutya fáradékony, légszomjjal küzd, köhög, a száj és a szemek látható nyálkahártyái kékes színűek. Mindezekhez a tünetekhez tüdőbeli folyadék felhalmozódás, tüdővizenyő is társulhat. A hörgők és a léghólyagocskák szövetnedvekkel telítődnek, a tüdőből kiszorul a levegő, és a beteg megfullad. A beteget …

Érdekel a cikk folytatása? »