Kezdőlap / Tag Archives: tüdő

Tag Archives: tüdő

Homeopátiás szerek allergiára

Allergiáról akkor beszélünk, amikor a szervezet túlérzékennyé válik valamely normális esetben ártalmatlan anyagra, és úgy küzd ellene, mintha ártalmas lenne. Az allergiás megbetegedések az utóbbi években gyakoribbá váltak, valószínűleg különféle környezeti, táplálkozási és egyéb tényezők együttes hatásának eredményeként. A kereklevelű harmatfűből nyerik a Drosera homeopátiás szer alapanyagát. E szerrel csillapíthatjuk …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az asztma

Az asztmás rohamot kiválthatja a tüdőbe került irritáló anyag, legtöbbször füst, hideg vagy meleg levegő, virágpor, penészgomba, vagy poratka, a hormonszint ingadozása, valamint a stressz és a düh. Időnként azonban nincs egyértelmű oka. Asztmás roham alkalmával a tüdőben a hörgőcskék begörcsölnek, ami nehézlégzést, köhögést és mellkasi nyomásérzetet eredményez. A görcs …

Érdekel a cikk folytatása? »

Azbeszttüdő

Az azbesztrostok belélegzése a tüdő porártalmainak bizonyos formáját, az azbeszttüdőt okozhatja. A megbetegedés mindenekelőtt azoknál alakul ki, akik munkahelyükön hosszabb időn keresztül azbeszttel kerültek érintkezésbe. A betegség progresszív, és aki már megbetegedett, számolnia kell azzal, hogy állapota tovább fog romlani, akkor is, ha a továbbiakban már nem kerül kapcsolatba azbeszttel. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Mellhártya-daganat

A mellhártya vékony, sima, nedves lemezrendszer. A kettős falú zsák egyik lemeze, a fali mellhártya a mellkas belső felszínét, másik lemeze, a zsigeri mellhártya a tüdőt borítja. A két lemez gyakorlatilag egymáson fekszik, a lemezek között úgynevezett virtuális rés van, melyet folyadék tölt ki. A folyadék biztosítja a mellhártyalemezek egymáson …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kutya légzése

Egészséges kutyánál a mellkas emelkedő és süllyedő mozgásának megfigyelésével állapíthatjuk meg a légvételek számát. A hasfal mozgása erőlködéskor és betegségek esetén tűnik szembe. A légzést és a rekeszizom működését a légzőközpont és számos agyi és gerincvelői ideg szabályozza. Valamennyi légző izom automatikusan működik, a légzések száma és mélysége a terhelés …

Érdekel a cikk folytatása? »

A mellkas egyéb megbetegedései

Szívgyengeség, vérkeringési zavarok, kevésvérűség, egyes mérgezések, gümőkór vagy daganatok következményeként mellvíz-kór (hydrothorax) alakulhat ki. A beteg kutya legyengült, légszomjjal küzd, jellegzetes, hogy nem fekszik le, hanem inkább ülve vagy állva marad. A mellkas vizsgálatakor vízszintes határú tompulat kopogtatható ki, röntgenfelvételen pedig a tompulatnak megfelelően határozott árnyék látható. A normális körülmények …

Érdekel a cikk folytatása? »

Légmell

Miután a mellkasfal és a tüdő között csak egy vékony folyadékréteg található, ezért a tüdő a mellkas tágulásakor, a kialakuló „negatív” nyomás miatt, mindenkor követi a mellkas tágulását. A mellkasfal átható sérüléseikor azonban levegő kerül a mellkas fala és a tüdő közé, a mellkas tágulásakor kívülről levegő áramlik a mellüregbe, …

Érdekel a cikk folytatása? »

A légcső és a hörgők betegségei

A légcső (trachea) merev, porcos falú cső, mely a gégét a tüdővel köti össze. Helyzetéből adódóan gyulladása szinte mindig együtt jár a gége és a hörgők megbetegedésével. Az állatorvoshoz köhögéssel kerül a beteg. A köhögés lehet felületes, felülről a garatból, a gégéből vagy légcsőből jövő, lehet száraz, rekedt (légúti izgalom, …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kutya tüdejének felépítése és működése

A légzés útján friss, oxigénben dús levegő kerül az elhasznált, oxigénszegény levegő helyébe. A tüdő, tehát egy levegővel kitöltött szerv, melynek a hatékony légcsere érdekében, nagy a belső felülete. A tüdőfala nem ereszti át a levegőt, ugyanakkor térfogata a beáramló levegő mennyiségétől függően változhat, ezért kénytelen passzívan követni a mellkas …

Érdekel a cikk folytatása? »

A kutya hörghurutja

A tüdő szerkezete mirigyszerűen épül fel. A hörgők a hörgőcskékben ágaznak szét, ezek végén találhatók a tüdőhólyagocskák. Az oxigénszegény vérrel telt kapillárisok nagyon közel haladnak a hólyagocskák felületéhez, így gyorsan lezajlik a gázcsere. A gége és a légcső gyulladásos vagy fertőző megbetegedései gyakran a hörgőkre is átterjednek. A hörghurut (bronchitis) …

Érdekel a cikk folytatása? »