Az eldobható pelenkák korszakában egyre többen térnek át a mosható pelenkák használatára. Nyugat-Európában néhol az állam is támogatja ezek használatát, kedvezményt biztosítva a megvásárlásukhoz. De vajon miért terjed ilyen gyorsan ez a régi-új babaápolási módszer?
Ennek egyik oka a környezetszennyezés elleni küzdelem. A papírpelenkák már az előállításukkor szennyezik a levegőt, a vizet, és rengeteg energiát pazarolnak el. Szállításukkal és csomagolásukkal további terhet jelentenek bolygónknak. Sokan azt sem gondolnák, hogy egy aprócska baba a szobatisztaság eléréséig egy tonnányi szeméthegyet termel! Ez Magyarországon évente körülbelül 100 000 tonna plusz kommunális hulladékot tesz ki, és ebben még nincs benne az elhasznált törlőkendők mennyisége. Ez a szemét ráadásul nem bomlik le, több száz vírussal és baktériummal szennyezett lehet, nehezen éghető, és égése közben további káros gázok szabadulnak fel. Nyilvánvalóan a mosható pelenkáknak is van előállítási költsége és a mosás is terhelő a környezet számára, ám ezek az értékek meg sem közelítik a papírpelenka adatait.
Másik oka a babák bőrének megóvása. Napjainkban egyre terjednek az ekcémás, allergiás megbetegedések, melyeknek kiváltó okai közt főleg a vegyszerek szerepelnek. Egy pelenka egész nap érintkezve a baba bőrével rengeteg veszélyt hordoz magában, a belőle kioldódó majd felszívódva a vérkeringésbe bekerülő vegyszerek, és a nedves, zárt közegben könnyen szaporodó baktériumok, gombák miatt. A textilpelusok természetes anyagokból készülnek, jól szellőznek, a nedvességet elvezetik és távol tartják a popsitól. A gyakori csere miatt nem érintkeznek hosszan a baba bőrével, ezenfelül megfelelő mosás esetén még a popsikrémek használata is elhagyható.
Nem hanyagolható el a pelenkázás anyagi vonzata sem: a szobatisztaság eléréséig, azaz körülbelül 2,5-3 éven át, egy baba pelenkázása több mint 200 000 forintba kerül. Ezzel szemben a mosható pelenkát egyszer kell kifizetni, ára fél év alatt megtérül, és a pelusokat a következő kisbaba is használhatja.
Készítsünk egy kis számvetést magunkkal, és a következő babakelengye összeállításánál gondoljunk leendő unokáink örökségére, egyetlen lakható bolygónkra…
Címkékbőrbetegség környezetszennyezés pelenka pelenkázás szemét vegyszerek
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az anyai szeretetérzés hiánya
Az anyák általában természetesnek tartják azt, hogy az anyai érzés a gyermek születésének pillanatában rögtön …