Az összes adóbevételen belül 2010-ben csökkent a jövedelemtípusú adók aránya. Ezt a személyi jövedelemadó jelentős csökkentése és a vállalkozásokat terhelő társasági és különadó együttes nagyságának mérséklése okozta. A társadalombiztosítási terhek érdemi csökkenését eredményezi a munkáltatói járulék 5 %-os csökkentése.
Nőtt viszont a fogyasztást terhelő adók nagysága és az összes adóbevételen belüli aránya. Ezt a munkát terhelő adók súlyának csökkenése mellett az áfakulcs 25 %-ra emelése és a jövedéki adó növelése eredményezte.
Valamennyi vállalkozás jobban jár a módosításokkal. Eltörölték a 4 %-os különadót, a társasági adó 19 % lett, így az eddig 16+4 % helyett 19 %-ot kell fizetniük.
A vállalkozások adózása egyszerűsödik: megszűnnek az úgynevezett kisadók, mint kulturális járulék, a munkaadói és munkavállalói járulék, a tételes EHO, a különadó. Kevesebb adónem, kevesebb bevallás.
A szuperbruttósítás is az egyszerűsítést szolgálja. Lényege, hogy kifejezi, hogy a munkáltatók által fizetett járulékok valójában a dolgozó személyes jövedelmét képezik, amit majd később nyugdíjként, szükség szerint táppénzként, egészségügyi ellátásként vagy munkanélküli-segélyként kap meg.
A SZJA 18 és 36 %-ról a szuperbruttósítás hatására 17 és 32 % (5 millió)-ra változott.
A költségvetés egyensúlyának fenntartása érdekében nőnek a fogyasztás terhei, ezért szűkülnek vagy megszűnnek korábbi kedvezmények, és ezért kell a vagyonuk után nagyobb adót fizetnie a módosabbaknak.
A jövedéki adók módosítására az uniós elvárások miatt is szükség van. Az adókulcsok növelése áremeléssel jár együtt, azonban ezek a termékek nem alapvető élelmiszerek, hanem olyan cikkek, mint a szeszes ital és a cigaretta, a rájuk kivetett adók más megítélés alá esnek, mint a kenyér vagy a tejtermék.
A távfűtés adókulcsa a méltányosság miatt csökkent.
Az átrendeződésekkel egyszerűsödik az adózás, kevesebb lesz az adminisztráció.
Az adókikerülés visszaszorítása érdekében a különböző offshore cégeken keresztül adóparadicsomokba menekített pénzeket, vagyont bevonják a társasági és személyi jövedelemadó alapba. Az olyan országokba utalt jövedelmek (kamat, jogdíj, szolgáltatási díj) után, amelyekkel hazánk nem kötött egyezményt a kettős adóztatás elkerülésére 30 %-os forrásadót vet ki az állam és szigorodnak a szabályok is.
Címkékadócsökkentés adóemelés adókikerülés adómódosítások adóváltozások Szuperbruttósítás TAO csökkentése
Ezt mindenképpen olvasd el!
Adókedvezmény, ami sokaknak jár, de kevesen tudnak róla
Nagyon sokan nem tájékozódnak eléggé az adóbevallás elkészítése előtt. A könyvelő, vagy a munkáltató pedig …