Amióta hazánknak új kormánya van, új fogalmakkal ismerkedünk az adózás területén is. Nem is olyan régen még a szuperbruttó fogalmával ismerkedett az ország, melynek lényege nem más, minthogy jövőre az adóalap részévé válik azaz összeg, melyet a munkáltató fizet, a foglalkoztatót terhelő járulék, illetve, ha nincs biztosítás, annak hiányában az egészségügyi hozzájárulás össze is. A laikusok számára a szuperbruttó fogalma nem más, mint hogy jövőre mennyi kerül az szja alapba, valamint mennyibe kerülnek ők a foglalkoztatójuknak. Ez a kérdés azért is lényeges, mert az egészségügyi hozzájárulás mértéke emelkedik 11%-ról, 27%-ra. Ez nem takar mást, minthogy az szja-sávok szélesednek, a kulcsok csökkenek. Az adószakértők azonban vitatják a kérdéseket, mivel az ügy az Alkotmánybíróságig ment el.
Ha ezt a kérdést egy kis matematikával vizsgáljuk, akkor a dolgozók pénztárcájának tartalma 4 elemtől függ: az adóalap megnövekedése, ez kedvezőtlen. A második elem az, hogy az adóalap növekedésével párhuzamosan az adó mértéke csökken az alsó sávban 18-ról 17 százalékra, a felső sávban pedig 36-ról 32 százalékra csökkent, ez is jó. 2010-től figyelhető meg, hogy a sávhatárok kitolódnak, az alsósáv 5 millió forint, ez szintén jó nekünk. A számított adót természetesen csökkenti az adójóváírás, ami a bérek után és arra való tekintettel adólap-kiegészítéssel jár. Ezek viszont csak találgatások, de ki tudja, hogy mit hoz a jövő, kinek lesz jobb a munkaadónak, vagy a munkavállalónak? A kedvezményes mértéket meghaladó juttatások természetbeni juttatásként 54 százalékos adókulccsal adóznak és az adóval növelt értéket 27 százalékát járulék is terheli.
Címkékadósávok változása Szuperbruttósítás
Ezt mindenképpen olvasd el!
Melyek az önelIenőrzés bevallásának és a megfizetésének szabályai?
Az önellenőrzés során feltárt téves adatok helyesbítésének, bevallásának és a különbözet(ek) pénzügyi rendezésének határidejét és …