Antonio Jósé de Sucre tábornok vezetése alatta hazafias erők 1824. december 19-én Aya-cuchónál leverték az utolsó spanyol csapatokat, melyek megkísérelték visszafordítani a történelmet. Ez lehelten volt : a Spanyol Birodalomra,ahol soha nem nyugodott le a nap,immár növekvő éjszaka borult. Sőt új gyarmati rendszer, melyet elsősorban Nagy-Britannia testesített meg, amely készen …
Érdekel a cikk folytatása? »A kereskedelmi tevékenység
Szakítva a kontinentális Európához fűzött kapcsolatokkal, háromirányúvá vált a kereskedelmi tevékenység Nagy-Britannia, Afrika, és Amerika között. A britek vállalkoztak arra, hogy Afrikából rabszolgákat szállítsanak észak-amerikai gyapotültetvényekre. Később importálták az észak-amerikai gyapotot, és Nagy-Britannia gyáraiban és műhelyeiben dolgozták fel, hogy eladhassák, immár feldolgozva, jelentős kereskedelmi haszonnal Amerika északi gyarmatain, és kalózkodás …
Érdekel a cikk folytatása? »A liberális eszmék
A bécsi kongresszus manifesztumában kifejtett, a régi feudális rendszer visszaállítása iránti törekvésekkel szemben a liberális rétegek azoknak az alapvető szabadságjogoknak a védelmét tervezgették, amelyeket a felvilágosodás gondolkodói fogalmaztak meg. Gazdasági téren a termelés, a kereskedelem, a vállalkozás, politikai téren az eszmék, a sajtó, a hitélet, és a kifejezés szabadságát követelték. …
Érdekel a cikk folytatása? »Európa a 19. században
Bonaparte Napóleon bukása után a győztes hatalmak mindörökre el akarták törölni még az emlékét is a káplárból lett uralkodónak, aki volt olyan merész, hogy szembeszálljon a hagyományos európai dinasztiákkal. Elsősorban azonban annak a társadalmi megrázkódtatásnak, a francia forradalomnak a nyomait akarták eltüntetni, amely a történelem folyamán első ízben döntötte meg …
Érdekel a cikk folytatása? »A Napóleon utáni Európa
Az európai társadalmak kiábrándultsága a francia forradalomból, ami Bonaparte Napóleon hatalmi terjeszkedéséből eredt, általában bizonyos visszafogottságban nyilvánult meg a politikai részvételt, és az individualista, illetve konzervatív álláspontot illetően. Metternich tudta, hogy a francia forradalom öröksége még fel nem dolgozott feladat, és hogy arra semmiféle politikai erő nem képes a polgári …
Érdekel a cikk folytatása? »Nagy-Britannia gazdasága a 19. században
A spanyol, és portugál birodalmak hanyatlása után Nagy-Britannia világhatalommá vált. Ipari és kereskedelmi fejlődése politikai súlyt adott neki, de ugyanakkor új keletű társadalmi helyzettel és mozgásokkal szembesítette. Az angol gazdaság a Napóleon által Nagy-Britannia ellen bevezetett kontinentális blokád idején dinamikusan fejlődött. Egyrészt a hazai piaci igények kielégítésének szükségessége növelte a …
Érdekel a cikk folytatása? »Jevgenyija Szaruhanian – Dosztojevszkij Pétervárott
Ez a kis alakú könyv akkor jelent meg, amikor Oroszország még Szovjetunió, Szentpétervár pedig még javában Leningrád volt, azaz 1972-ben. A 280 oldalas kismonográfia egy akkor rendkívül felkapott témával foglalkozik: a világirodalom egyik legnagyobb írójának, Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkijnek szentpétervári lakhelyeivel, emberi és írói szokásaival – az alatt az idő alatt, …
Érdekel a cikk folytatása? »