Minél több gondunk van az alvással, annál többet gondolkodunk rajta. Kinek van nagy kedve aludni menni, ha tudja, hogy éjjel kettőkor felébred és csak hánykolódni fog órákon keresztül? Az is lehet, hogy aggódunk, mert másnap nagy nap lesz, és muszáj lenne nyolc órát aludnunk, ilyenkor persze nem megy. Ha azon …
Érdekel a cikk folytatása? »Az álmatlanság okai
Ahhoz, hogy véget vethessünk az álmatlanságunknak, meg kell figyelnünk, hogy mi okozhatja azt. Az esetek felében stressz, szorongás, depresszió áll a háttérben, de szerepet játszanak az alvási szokások, a nappali szokások és az egészségi problémák is. Ha rájöttünk, mi okozza az álmatlanságunkat, könnyebben orvosolhatjuk. Sok stressz ér bennünket? Depressziósnak érezzük …
Érdekel a cikk folytatása? »Odabújás- Bújós cicák és mogorva medvék
Központi téma szokott lenni – és egyben konfliktus forrás is-, a Párok alvási szokása. Akadnak olyan hölgyek, akik úgymond „bújósak”, azaz szeretnek odabújni Párjukhoz, szorosan, és úgy elaludni. De vannak olyan férfiak, akik nem preferálják ezt annyira. Mi a teendő ilyenkor? Kedvesen, és figyelmesen is a másik tudtára lehet adni, …
Érdekel a cikk folytatása? »Mit tegyünk, ha babánk aluszékony vagy éppen túl éber?
Némelyik baba a nap 24 órájából 21 órát alszik, nem nagyon igényli a mama jelenlétét, ritkán sír; amikor fent van, akkor sem látszik túlságosan ébernek, nem sok ügyet vet környezetére. Evés közben is elalszik, nem reagál rá, ha beszélünk hozzá, alig mutat érzelmet. Mit tehetünk? Eleinte ideálisnak tűnik, ha ilyen …
Érdekel a cikk folytatása? »Álom
Minden ember álmodik, még ha az ellenkezőjét állítja is, állapítja meg a tudomány. Az alvás REM és REM-mentes fázisokból áll (REM= rapid eye movements= gyors szemmozgások). Az álom REM fázis alatt zajlik, vagyis alvási időtől függően négyszer, hatszor éjszakánként, kb. kilencven percenként. Egy álomfázis körülbelül tíz percig tart, és egy …
Érdekel a cikk folytatása? »Alvás
Ahogy a testbeszéd-például a testtartás, a mimika a tekintet-éber állapotban uralkodik pillanatnyi érzéseinkről, hangulatainkról, alvás közben is sok mindenre lehet belőle következtetni. Nem véletlen, hogy milyen testhelyzetet foglalunk el, és azt hogyan, hányszor változtatjuk alvás közben. Különböző módokon alszunk, s az éjszaka során többször is változtatunk pozíciónkat. Mindannyiunknak megvan a …
Érdekel a cikk folytatása? »Alvászavarok kisgyermekkorban – rossz álom, alvajárás
Hároméves kor előtt általában nem szoktak rosszat álmodni, bár előfordul, hogy némelyik kisgyerek sikoltva, rémült tekintettel ébred, ami arra vall, hogy rosszat álmodott. Sok gyerek álmodik egyszer-egyszer rosszat, ez teljesen normális, bár igencsak megrémítheti a szülőt, ha a gyerek nem tér azonnal magához. A riasztó álmok akkor jelentenek rendellenességet, ha …
Érdekel a cikk folytatása? »Mi szükséges a nyugodt, éjszakai pihenéshez?
Rohanó világunkban sokunk este alig várja, hogy lefeküdjön, de mégsem jön álom a szemére. Szorongásos, kihívásokkal, stressz-szel terhelt világunkban az alvás fontos szerepet játszana, ha tudnánk elaludni. Az elalvási nehézségek, gyakori felébredés, éjszakai nyugtalanság, korai ébredés után általában fáradtnak érezzük magunkat. A testnek és a léleknek szüksége lenne a pihenésre, …
Érdekel a cikk folytatása? »Hol és miben aludjon a kisbaba?
Ha melegben van és kényelmesen fekszik, szinte bárhol tud aludni. A pici babát sok szülő guruló, mozgatható bölcsőben vagy mozgatható kiságyba fekteti, mert így ide-oda tudja vinni, nap közben és éjjel is a közelében lehet. Ha a baba ezeket kinövi, gyerekágyra lesz szükség, lehetőleg olyanra, amelyiknek az egyik oldala leengedhető …
Érdekel a cikk folytatása? »Mit kell tudni a babák alvásáról?
Az újszülött, ha nem éhes, nem fázik vagy nincs más baja, az etetések közti idő nagy részét átalussza. Egyéni alkatától függ, mennyi alvásra van szüksége, átlagosan a nap 60-70 százalékát alvással tölti. De a csecsemők nem egyformák. Ne várjuk el a babától, hogy folyton aludjék, és ne aggódjunk, ha nem …
Érdekel a cikk folytatása? »