A kisbabák ébren töltött idejük jelentős részét evéssel töltik. Ahhoz, hogy elkerüld azt, hogy éjszaka túl sokszor kelljen megetetned a babát, nagyon fontos a megfelelő nappali etetési rend kialakítása. Ahogy azt már korábban is kifejtettem, ahhoz, hogy megfelelő tejutánpótlásod legyen, a babát sokszor és rövid ideig kell etetned a szülés …
Érdekel a cikk folytatása? »A kisbaba etetése
A kisbaba 6 hónapos kora után, hamarosan már kívánni fogja a szilárd ételeket, nemcsak az evés kedvéért, hanem azért is, hogy játsszon vele. Az etetés óhatatlanul sok maszattal jár. Az ételből sok kifolyik, lecsorog, ezért tegyünk az etetőszék vagy az asztal alá újságpapírt, műanyag abroszt vagy PVC lapot. A kisgyereket …
Érdekel a cikk folytatása? »„Vacsoracsata”
Etetéskor kerüljünk mindent, amitől feszültté, idegessé válunk. Ne bosszankodjunk azon, hogy túl sok időt fordítottunk az étel elkészítésére és a baba mégsem akarja megenni. Néhány praktikus fogással megelőzhetjük, hogy az etetés után nagyon sokat kelljen takarítani, lemosni, felmosni. A legfontosabb, hogy ne kerüljön sor „összecsapásra” a baba és közöttünk. Kényszeríteni …
Érdekel a cikk folytatása? »Kisgyermekek menüje
A kisgyerek akkor lesz erős és egészséges, ha étrendjében fehérje, szénhidrát, zsírok, vitaminok és ásványi anyagok kellő mennyiségben szerepelnek. Sokféle formában készítsük el az ételeket, hogy változatos legyen az étrend. Hogy mennyit eszik, nagyrést attól függ, mennyit mozog, illetve hogy a szervezet éppen a rohamos gyarapodás korszakában van-e. A gyarapodás …
Érdekel a cikk folytatása? »Evészavarok gyermekkorban
Egy- és kétéves kora között a kisgyerek határozottan kezdi kimutatni, hogy bizonyos ételeket jobban szeret a többinél. Elég általános, hogy a gyerek rákap egy-egy ételre és minden mást visszautasít. Előfordulhat például, hogy semmiképpen nem akarja elfogadnia húst és egy darabig csak joghurtot és gyümölcsöt kér. Ez így megy, mondjuk egy …
Érdekel a cikk folytatása? »Juhé, malacom van!
Aki ódzkodik a nagyobb testű állatok tartásától, de mégis vágyódik egy kedves, simogatható állatka társaságára annak a legideálisabb választás egy tengerimalacka. Amíg közelről nem találkozunk a rendkívül változatos külsejű malackák egy példányával, nehéz elképzelni, hogy milyen barátságos állatok. Aki úgy dönt, hogy beszerez egyet közülük, talán legjobb, ha előzetes vizsgálódások …
Érdekel a cikk folytatása? »Az anyatejes táplálás előnyei
Az anyatej összetétele tökéletesen a baba szükségleteihez van szabva, pontosan annyi fehérjét, szénhidrátot, ásványt és – a D-vitamint kivéve- vitamint tartalmaz, amennyit a fejlődéséhez igényel. Senkit se tévesszen meg, hogy az anyatej kékesnek, hígnak tűnik; ne gondoljuk, hogy nem elég jó, mert nem olyan sűrű, mint a tehéntej: az anyatejben …
Érdekel a cikk folytatása? »Tápszeres babák
Hangsúlyoznunk kell, hogy az anyatejes táplálás a legjobb. De ha egyszer a mesterséges táplálás mellett döntünk, vagy erre kényszerülünk, nem kell aggódnunk. A csecsemők jelentős részét mesterségesen táplálják, köztük olyanokat is, akik eleinte szoptak és mindegyik szépen fejlődik. A kisbaba a tehéntejből készült tápszerrel is jól fog gyarapodni. Arra azonban …
Érdekel a cikk folytatása? »Szilárd ételek bevezetése
Az első hónapokban a kisbaba a tejből megkapja a fejlődéséhez szükséges összes kalóriát. Minél jobban gyarapodik, annál több tejre lesz majd szüksége. A baba gyomra azonban egy-egy etetéskor csak korlátozott mennyiségű tejet képes befogadni. Egy idő után minden etetéskor elfogyasztja ezt a maximális tejmennyiséget, de mégsem kapja meg a szervezete …
Érdekel a cikk folytatása? »Cisztikus fibrózis
A cisztikus fibrózis öröklődő betegség. Minden 4000 szülésre esik egy ilyen betegség. Ha az apa és az anya egészséges, de mindketten hordoznak DNS-láncaikban cisztikus fibrózissal terhelt gént, gyermekeiknek 25 százalék esélye van arra, hogy betegen jönnek a világra. A betegségnek több súlyossági fokozata és megjelenési formája van. Következtében a nyálkát …
Érdekel a cikk folytatása? »