A kecskebékáknál felfedeztek fejlődési rendellenességeket, amelyek miatt már környezeti mérgezés hatására is gyanakodtak, onnan adódnak, hogy a növekvő embrió sejtosztódása során a kromoszómák egyenlőtlenül oszlanak meg. Így a test felépítéséhez szükséges bizonyos információk hiányozhatnak, mondjuk a bal hátsó lábé, és az ebihalnak csak három lába nő. Efféle hiányosságok bármely testrészen …
Érdekel a cikk folytatása? »Agenézia
Az agenesis latin eredetű szó, a genesis teremtést, fejlődét jelent, az elébe írt a betű pedig a fosztóképzőként szerepel. Egy szerv vagy egy testrész tökéletlen fejlődését vagy teljes hiányát értjük alatta, tehát a magzati korban bekövetkező fejlődési rendellenességekről beszélhetünk. Szervhiány esetében lehet agyvelőhiány, gerincvelőhiány, szem illetve a könnyszervek vagy a …
Érdekel a cikk folytatása? »Agysérv
Latinul hernia cerebri, encephalokele. Oka lehet a magzati korban kialakuló fejlődési rendellenesség, amikor a csontos koponya nyílásán kitüremkedik az agy egy részlete. A koponyacsontok elcsontosodása elmarad, ennek következtében a nyíláson kibuggyan a burkai által borított agyállomány, és azt a lágy részek a bőrrel közvetlenül fedik. Ilyenkor a fej-körfogata az átlagosnál …
Érdekel a cikk folytatása? »