Kezdőlap / Tag Archives: hányás

Tag Archives: hányás

Bulimia

A bulimiát zabálások – nagy mennyiségű étel elfogyasztása gyorsan, rövid idő alatt) ismételten visszatérő epizódjai jellemzik, amiket az étel eltávolításának kísérletei követnek hányás vagy hashajtók segítségével. Ezek a falási rohamok gyakoriak és szélsőségesek is lehetnek. Egy felmérés szerint a bulimiás nők legalább naponta egyszer jól belakmároznak (általában este), és egy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Gyomorhurut

A gyomorhurut a gyomornyálkahártya vérbősége, megduzzadása, redőzöttségének növekedése, izomzatának görcsös összehúzódása. A gyomorsav esetleges túltengése időnként erős savas böfögést okozhat. A heveny gyomorhurut többnyire váratlanul jelentkezik, és erős rosszulléttel kezdődik. Ilyenkor az étel, ital fogyasztása hányást és rekesztáji égető fájdalmat okozhat. A gyomornyálkahártya izgalmának számos kiváltó oka lehet. Gyakran stressz …

Érdekel a cikk folytatása? »

Gyomorszájszűkület

A születés utáni első hetekben kialakuló, valószínűleg öröklődő betegség. A gyomort a nyombéllel összekötő izomgyűrű (pylorus) megvastagszik és összeszűkül, akadályozza a bél felé irányuló gyomortartalom haladását. Oka ismeretlen, egy-hónapos korban mutatkozni kezdenek a tünetek. Az élelem felhalmozódik a gyomorban, amely erőteljes összehúzódással próbálja a megvastagodott alsó gyomorszájon átnyomni a táplálékot. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Hányás

A hányás a gyomortartalom erőteljes kilövellése a szájon át. A csecsemő felöklendezhet kis mennyiségű megcsomósodott ételt etetés után (bukik), ezt azonban ne tévesszük össze a hányással. A hányásnak sok oka lehet, de a legtöbb esetben nem kísérik előjelek, és egyszeri hányás után a gyerek jól érzi magát. A hányás lehet …

Érdekel a cikk folytatása? »

Ételmérgezés

Az ételmérgezés a gyomor-, bélhurut egyikfajtája, amelyet „méreggel”-rendszerint baktériumokkal-fertőzött étel fogyasztása okoz. A mérgezéstől függően 3-24 órán belül rendkívül heves hasgörcs, láz, hányás és hasmenés jelentkezhet. A baktériumokkal fertőzött ételből a méreg – toxin – a bél belső falán gyulladást idéz elő, azokból kiszabadul egy mérgező anyag. Sokféle ételmérgező baktérium …

Érdekel a cikk folytatása? »

Ételmérgezés kezelése

Mit várhatunk az orvostól? • Az esetek döntő többségében az ételmérgezésnek nincs különleges gyógymódja, mindössze a hasmenéssel és hányással elvesztett folyadékot és sókat kell pótolni. Az orvos feltehetően szőlőcukrot és nélkülözhetetlen sókat tartalmazó port ír fel, amelyet a gyerek minden italába bele kell keverni, s ennek kell felváltania mindenfajta tejterméket, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Fejfájás

Körülbelül minden ötödik gyereknek visszatérő fejfájásai vannak, jóllehet ezeknek objektív, szervi okát az esetek többségében nem találják. A gyerekek leginkább olyankor panaszkodnak fejfájásra, ha meleg, levegőtlen szobában tartózkodnak, ha idegesek, szoronganak valami miatt. Fejfájás kísérheti a lázat, orr-melléküreg-gyulladást vagy fogfájást is. Némely gyermek alkatilag hajlamos a fejfájásra. Mi a teendő? …

Érdekel a cikk folytatása? »

Cisztikus fibrózis

A cisztikus fibrózis öröklődő betegség. Minden 4000 szülésre esik egy ilyen betegség. Ha az apa és az anya egészséges, de mindketten hordoznak DNS-láncaikban cisztikus fibrózissal terhelt gént, gyermekeiknek 25 százalék esélye van arra, hogy betegen jönnek a világra. A betegségnek több súlyossági fokozata és megjelenési formája van. Következtében a nyálkát …

Érdekel a cikk folytatása? »

Felkészítés a kórházra

Kisgyereknél esetleg kisebb fejlődésbeli visszaeséssel járhat a betegség. Ha például mostanában került ki a pelenkából, lehetséges, hogy újra szobatisztaságra kell nevelni. Igyekezzen a szülő ne nagyon bosszankodni emiatt. A kórházat mindig barátságos helyként emlegessük. Vigyük magunkkal, ha kórházban fekvő barátot vagy hozzátartozót látogatunk meg – feltéve, ha az illetőnek nincs …

Érdekel a cikk folytatása? »

Agyhártyagyulladás

Az agyhártyagyulladás az agyat és a gerincvelőt borító hártyák (meninges) vírusos, bakteriális, ritkán gombás fertőzése következményeként fellépő gyulladása. Vírusos agyhártyagyulladás legtöbbször mumpsz szövődményeként jelentkezik, de nem tartozik a nagyon súlyos betegségek közé. A bakteriális agyhártyagyulladás viszont súlyos kór, de ha idejében felismerik, antibiotikumokkal eredményesen kezelhető. Az agyhártyagyulladás tünetei: láz, merev …

Érdekel a cikk folytatása? »