Kezdőlap / Tag Archives: Hüllők

Tag Archives: Hüllők

A hüllők világa!

A hüllők négylábú magzatburkos állatok. Ma élő rendjük szerint 4 fajtát különböztetünk meg: Teknősök Krokodilok Felemásgyíkok Pikkelyes hüllők A hüllők az Antarktisz kivételével minden kontinensen előfordulnak. Legjobban azonban a trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeken. Ezeket az állatokat hidegvérűeknek nevezik mivel testhőmérsékletüket állandó értéken nem tudják fenntartani.Testhőmérsékletük többé-kevésbé a környezet hőmérsékletének …

Érdekel a cikk folytatása? »

Elefántteknős

Elefántteknős ( Testudo elephantopus ) Az elefántteknős vagy más néven galápagosi óriásteknő a Galápagos szigetcsoport egyes szigetein őshonos állat. Mérete meghökkentően hatalmas: egyes példányok 1,50 méter hosszúak, 1,20 méter szélesek és csaknem 1 méter magasak. Nedvdús nővényekkel, kaktuszokkal táplálkoznak. Az óriási hüllők, körülöttük a szigeten jellemző fekete lávával és nagy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Zöld levelibéka

Zöld levelibéka ( Hyla arborea ) A levelibéka Európa egyetlen fán lakó kétéltűje. Mintegy 5 cm hosszú, sima, fénylő hátú béka. Színe általában zöld, de hangulatától és környezetétől függően világossárgától barnáig változhat. „Kedvenc” színe azonban a „fűzöld”,ami jól beleolvad a lombkorona színébe. Has oldala fehéres. A hát és a has …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Pannongyík és a Foltos ércesgyík

Pannongyík Ablepharus kitaibeli Jegyei: aprócska, karcsú, siklószemű szkinkféle, messze szétálló, gyenge lábak, sima pikkelyek és kicsiny, a törzstől alig elkülönülő fej, valamint apró, az összenőtt, átlátszó szemhéjakból álló szemhéjablakkal védett szem jellemzik. Vaskos farka finom csúcsban végződik. A hátoldal fémfényű bronzvagy olajbarna, a has többnyire zöldes vagy kékesszürke. A hátmintázat …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Spanyol és a Közönséges ércesgyík

Spanyol ércesgyík Chalcides bedriagai Jegyei: a foltos ércesgyíkhoz nagyon hasonló, de kisebb faj. Feje kicsiny és kúp alakú, orra lekerekített. szeme pici, fülnyílása jól látható. Farka olyan hosszú, mint a teste, hegyes, lábai és ujjai rövidek. Hátoldala olajbarna, sárgásbarna, barna vagy szürke. Mintázata elszórt, fehéres, sötét keretbe foglalt szemfoltokból áll; …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Pettyes kígyógyík és az Európai ásógyík

Pettyes kígyógyík Ophiomorus punctatissimus Jegyei: aprócska, sima pikkelyű, lábatlan szkink, teste nyújtott, kígyószerű. Kicsiny, elkeskenyedő, enyhén szögletesnek hatófeje, lekerekített orra, pici szeme és alig felismerhető, pikkelyekkel fedett fülnyílása van. Hengeres farkának vége kúpos. Alapszíne sárgás, krémszínű vagy világosbarnás. Oldala és hasa hússzínű is lehet. Minden egyes pikkelyén sötét pontot visel. …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Spanyol és az Ibériai faligyík

Spanyol faligyík Podarcis hispanica Jegyei: kicsiny, karcsú faligyík, hegyes orr, lapos törzs és mérsékelten hosszú farok jellemzik. A hát alapszíne többnyire barna vagy szürkésbarna, ritkábban zöldes, világos vagy sötét pontozás vagy rácsminta díszítheti, illetve sötét középvonal és (főleg a nőstényeknél) élénk világos és sötét hosszanti csíkozás húzódhat rajta. A testoldal …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Baleári és a Pityusen faligyík

Baleári faligyík Podarcis lilfordi Jegyei: erőteljes gyík, rövid, széles, viszonylag hegyes orrban végződő fejjel, nyaka vaskos, farka pedig feltűnően az. Testét apró, sima pikkelyek fedik. Háta zöld, szürkésbarna vagy akár fekete is lehet. A hát közepét gyakran feketés, hosszanti pontsorok díszítik, kétoldalt egy-egy világos csíkkal szegélyezve. Az oldalakon gyakran sötét …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Szicíliai és a Máltai faligyík

Szicíliai faligyík Podarcis wagleriana Jegyei: kifejezetten kecses, közepes termetű gyík, enyhén lapított, hegyes orrban végződő fej,apró, szemcsés hátpikkelyek és hosszú, karcsú farok jellemzik. A hímek kontrasztos, a test többi részétől elütően középső zöld hátsávja lehet egyszínű vagy vékony sötét középvonallal kettéosztott és ezenfelül elszórt fekete pettyekkel és pontokkal is tarkított, …

Érdekel a cikk folytatása? »