Kezdőlap / Tag Archives: mag

Tag Archives: mag

Neutroncsillagok és fekete lyukak

A neutroncsillag a II. típusú szupernóva-robbanás egyik mellékterméke. A robbanás során a csillag külső rétegei lelökődnek, és csak egy rendkívül sűrű, kompakt, csaknem kizárólag neutronokból, emellett csekély mennyiségű protonból és elektronból álló csillag marad vissza. A neutroncsillagok tömege 0,1 és 3 naptömeg között lehet. E határ fölött a csillag folytatja …

Érdekel a cikk folytatása? »

Fehér törpék

A csillagok fejlődésének végállomásaként különböző égitestek jöhetnek létre, amelyek a Tejútrendszer legfurcsább objektumai közé tartoznak. A csillag sorsát a tömegük szabja meg, a kisebb tömegű csillagok fehér törpévé, a nagyobbak fekete lyukká válnak, amelyekből még a fény sem tud kiszabadulni. A középutat a neutroncsillagok jelentik, ezek közé tartoznak a sebesen …

Érdekel a cikk folytatása? »

Homokóra-köd

A Homokóra-köd meglepő és jellegzetes alakja láttán a csillagászok sokat vitáztak a kialakulásáról. Az egyik elképzelés szerint az öregedő, közepes tömegű csillag elkezdett vörös óriássá felfújódni, miközben a kiszabaduló gáz és por a csillag egyenlítőjét körülvevő övben gyűlt össze. Amikor a kidobott gáz mennyisége tovább nőtt, az öv összeszorította a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Begónia

A Begóniafélék családjába tartozó növényünk nevét Michael Begon Domingó kormányzójáról nevezték el, aki a 17. században élt. A Begónia a trópusokon honos, nálunk egynyári és cserepes dísznövényként termesztik. Húsos levelük részaránytalan. Egyivarú egylaki virágai aszimmetrikusak, és nagyon változatos felépítésűek. Hajtásaik és leveleik dugványozva könnyen fejlesztenek járulékos gyökereket. AZ egynyári Begónia …

Érdekel a cikk folytatása? »

Mi az a feketelyuk?

Fekete lyuknak nevezzük a tér-idő kontinuum azon tartományait, melyekbe az anyag és sugárzás (beleértve a fényt is) csak befelé képes közlekedni, de kifelé nem. Mivel a fekete lyukból semmilyen anyag nem távozhat, ezáltal szinte semmilyen információnk sincs arról, hogy milyen folyamatok játszódnak le a belsejében. A fekete lyukakban a gravitáció …

Érdekel a cikk folytatása? »