Adam Smithnek A nemzetek gazdagsága című műve 1776-ban jelent meg. A kort meghatározó fiziokrata tanokkal szemben a keletkező új értékét a munkamegosztás és a munkaérték elméletében kereste. A gazdasági növekedés első apostolának Smith tekinthető. Rávilágít, hogy a termelékenység nagyban fokozható a munkamegosztás és a specializáció révén. Az „egyetemes jólét” kulcsát …
Érdekel a cikk folytatása? »Egy kis közgazdaságtan: Adam Smith élete
A klasszikus közgazdaságtan kezdetét 1776-os évhez köthetjük, vagyis Adam Smith A nemzetek gazdasága című művének megszületéséhez. Adam Smith Kirkcaldyban született egy vámtisztviselő fiaként, azonban a pontos születési dátuma ismeretlen. A Glasgow-i Egyetemen morálfilozófiát tanult, s Francis Hutcheston közgazdasági és filozófiai nézetei mély hatás gyakoroltak rá. Ezt követően az oxfordi Balliol …
Érdekel a cikk folytatása? »Segítsen-e a férj otthon?
A családon belüli munkamegosztást, vagyis a sokat emlegetett egyenjogúságot úgy érdemes megvalósítani, hogy közben a nő nő, a férfi férfi maradhasson. Manapság a nemi szerepek kicsit felborultak, megkavarodtak, pedig a gyerekeknek fontos, hogy saját családjukban lássák a klasszikus női-férfi szerepeket. Régen a gyereknevelés is főleg a nők dolga volt, főként …
Érdekel a cikk folytatása? »