Az anyák általában természetesnek tartják azt, hogy az anyai érzés a gyermek születésének pillanatában rögtön megnyilvánul. Némelyik anya megdöbbenéssel tapasztalja, hogy két vagy három nap (esetleg akár hosszabb idő is) eltelt, és ő még mindig nem érez szeretetet az újszülött csecsemője iránt. Az apró kis lény kiváltja ugyan belőle a …
Érdekel a cikk folytatása? »Ösztön
Sokszor felmerül az anyákban a kérdés, vajon jól nevelik-e csemetéjüket, vajon mindent megadnak-e gyermeküknek? A választ pedig mindenki magában keresse. Mert bárki bármit is mond, a gyereknek mindig az a legjobb, amit a szülők teljes szívből, és jóakaratból adnak át nekik. Hiába a sok „okos öreg”, nem biztos, hogy az, …
Érdekel a cikk folytatása? »Az újszülött reflexei
Minden újszülöttnek vannak úgynevezett újszülött reflexei ezek a baba védekezését szolgáló ösztönös mozdulatok. Általában három hónapos kor körül váltják fel ezeket a tudatos mozdulatai. A legkönnyebben kiváltható két reflex a szem védelmét, illetve a légzés fenntartását szolgálja: ha megérintjük a szemhéjat, a baba azonnal behunyja a szemét, ha pedig hüvelyk-és …
Érdekel a cikk folytatása? »A baba és az anya kapcsolata
Az újszülött élete első napjait szinte teljesen átalussza, ezért mindig legyünk vele, amikor ébren van. Bebizonyították, hogy az anyával való testi kapcsolat, a hangja, testének illata nagyon fontos szerepet játszik az első életnapokban. Ekkor alakul ki az anyához való kötődés a babában. Majmokkal végzett kísérletekből fogalmat alkothatunk arról, mi történik …
Érdekel a cikk folytatása? »Egy ösztönös kapcsolat
A gyermek születésével a baba és mama számára egyaránt egy kalandokban gazdag, csodálatos év kezdődik. Ez idő alatt a kisbaba elsajátítja a fizikai önszabályozás, gondolkodás, a társas kapcsolatok és a kölcsönös érintkezés alapvető szabályait. A baba-anya kapcsolatnak nincsenek szigorú szabályai: az ösztönös hajlam és megérzés éppúgy helyes lehet, mint ahogy …
Érdekel a cikk folytatása? »Vadászat macska módra
A préda felderítése és elrejtése – ez a macska alapösztöne. Nem kell hozzá feltétlenül éhesnek lennie, bár az éhes macska bizonyára jobb vadász. Bármennyire elhalmozzuk minden földi jóval, cicamicánk képtelen lemondani a vadászat örömeiről. Sok macskatartó számára visszataszító, hogy kedvence élő állatot öl, de ez mélyről jövő ösztön, ami az …
Érdekel a cikk folytatása? »A motiváció
Cselekvéseink indítékai azok a késztetések, amelyeket valamely szükséglet jelentkezése hoz létre. Ezeket a késztetéseket, belső hajtóerőket, amelyek viselkedésre irányulnak, nevezzük motivációnak. A motiváció latin eredetű szó, a movere = mozogni, mozgatni, mozgató „erő”-ből származik. Tágabb értelemben minden célirányos viselkedést motivált viselkedésnek nevezünk. Ide tartoznak a biológiai eredetű túlélési motívumok ( …
Érdekel a cikk folytatása? »