A többi csillaghoz hasonlóan a többes rendszerek tagjai is fejlődnek. A kettős rendszer tagjai fősorozati csillagokként kezdi életüket, ilyenkor egymás körüli pályájuk szabályos, fedéseik kiszámíthatóak. Évmilliók elteltével azonban a csillagok bejárják a magányos csillagok szokásos fejlődési útját, így olyan rendszer jön létre, amelyek tagjai merőben különböznek egymástól. Egyik példa erre …
Érdekel a cikk folytatása? »Planetáris ködök
A planetáris ködök a csillagok által ledobott, forró, világító burkok. Az objektumokat William Herschel 1785-ben nevezte el planetáris ködöknek, mert a 18. századi távcsövekben kicsiny, a bolygókra emlékeztető korongoknak látszottak. A világegyetem legmeghökkentőbb látványt nyújtó objektumai között szép számmal találunk planetáris ködöket, amelyekben a mágneses tér és a kettőscsillagok pálya …
Érdekel a cikk folytatása? »A csillagok haláltusája
Egy csillag nem élhet örökké, egyszer elfogy annak is üzemanyaga, a hidrogén. Ez idő alatt különböző szakaszokon megy át attól függően, hogy mekkora a tömege. A törpecsillagok csendben hunynak ki, de több milliárd, akár százmilliárd évig is világítanak. A viszonylag kis tömegű, közepes csillagok miután elfogyasztották a fűtőanyagot, felfújjak külső …
Érdekel a cikk folytatása? »A Kis-ázsiai törpesikló, a Kámzsás sikló és a Macskakígyó
Kis-ázsiai törpesikló Eirenis modestus Jegyei: termete kicsiny, de szeme nagy, feje alig határolódik el a nyaktól. Háta és oldala többnyire egyszínű világosbarna, szürkésbarna vagy rőtes homokszínű, ritkán sötéten foltos. Hasa piszkosfehér vagy sárgás. A test színeivel erős kontrasztot képez a fekete fejmintázat. Teljes hossza 50-60 cm. Elterjedése: az Égei-tenger szigetein, …
Érdekel a cikk folytatása? »A Törpe és a Szibériai maréna formakör
Törpe maréna formakör Coregonus albula formakör Jegyei: teste karcsú, heringszerű, feje viszonylag kicsi, kúp alakú, orra hegyes. Pikkelyei nagyobbak, mint a pisztrángféléké; teljes oldalvonala van. A hátúszó és a mélyen kimetszett farokúszó között zsírúszó van. Szemei nagyok (kb. olyan hosszúak, mint az orr). Szűk szájnyílása csak a szem elülső szegélyéig …
Érdekel a cikk folytatása? »