Kezdőlap / Tag Archives: viselkedés

Tag Archives: viselkedés

Betegség a családban

Hogyan viselkedjünk megbetegedett családtagunkkal szemben? Hogyan tudunk segíteni, hogy minél gyorsabban meggyógyuljon szerettünk? Beszélgessünk vele a betegségről, tudjuk meg, hogy ő mennyit tud róla. Ha van olyan információnk amivel ő nem rendelkezik az adott betegségről, osszuk meg vele a gondolatainkat. Ez azért lényeges, mert már egy fél gyógyulással felér csak …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az agysérült vagy örökletes zavarban szenvedő gyermek

Az agysérült vagy örökletes zavarban szenvedő gyermeknél is problémát okoz a környezet, de más szempontból. Ami megfelelő a normális gyermek számára, az neki nem az. Értelmi fejlődésének üteme lassúbb, több időre van szüksége egyszerű fogalmak kialakításához is, s jobban igényli a szeretetteljes gondoskodást. Lehet, hogy a szülők és a többi …

Érdekel a cikk folytatása? »

Retardált csecsemők

A gyermekotthonban élő csecsemők között vannak olyan retardált esetek, amelyek kiemelkedőek. A csecsemők itt többnyire tökéletes fizikai gondozásban részesülnek, de pszichológiailag általában keveset törődnek velük. A csecsemőnek szüksége van arra, hogy játsszanak vele, beszéljenek hozzá, hogy normális emberi környezettel érintkezzen. A múltban számos olyan árvaház volt, ahol a csecsemőket jól …

Érdekel a cikk folytatása? »

A retardáció

Retardációt okoznak a belső elválasztású mirigyek, illetve az anyagcsere bizonyos zavarai. A pajzsmirigyműködés egyik öröklött rendellenessége okozza a kreténizmust, melyben a törpeszerű fizikai növekedés szellemi elmaradással társul. Ha az élet első néhány hónapjában felismerik a zavart és pajzsmirigykivonatokat adnak a gyermeknek, a fejlődés normálisan alakul. Ritkábban előforduló zavar a fenilketonuria. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Értelmi retardáció

A népességnek mintegy 3 százaléka – ami elég tetemes rész! – olyan alacsony teljesítményt nyújt az intelligenciavizsgálatokban, hogy értelmi fogyatékosnak tekinthető. A 70-es intelligenciahányados (vagy intelligenciaquotiens, röviden: IQ) a vízválasztó. Ha a gyermek intelligenciahányadosa ez alatt van (bár még a felső hatvanas szférában), akkor valószínűleg mutat bizonyos előrehaladást az iskolában, …

Érdekel a cikk folytatása? »

A tanuláspszichológia illetékessége

A tanuláspszichológia illetékessége akkor válik nyilvánvalóvá, ha arra keressük a választ, hogy mik a pszichés megbetegedések okai, s hogyan befolyásolják ezeket a gyermekkori tapasztalatok. Ez a kérdés nagyon jelentős, hiszen ha tudnánk, hogy mi okozza a neurózist vagy a szkizofréniát, akkor azt is tudnánk, hogy mit tegyünk a gyógyítására, sőt: …

Érdekel a cikk folytatása? »

A mániás-depresszív pszichózis

A mániás-depresszív pszichózis, mely újabban valamilyen okból ritkábbá válik, míg a szkizofrénia gyakoribbá (vagy legalábbis gyakrabban fedezik fel). A mániás-depresszív pszichózist azért nevezik így, mert váltakozva jelennek meg a mániás és a depressziós szakaszok (hiperaktivitás, diadalmámor, illetve lehangoltság). Ritkábban előfordul az is, hogy csak depresszió vagy csak mániás rohamok váltják …

Érdekel a cikk folytatása? »

A beszámíthatatlanság

A pszichózis általában beszámíthatatlanságot is jelent. A beszámíthatatlanság jogi és nem orvosi vagy pszichológiai terminus: azt jelenti, hogy a beteg nem képes önálló életvitelre, azaz rászorul mások gondoskodására, sőt orvosi felügyeletre is. De nem minden pszichotikus beszámíthatatlan. Az a hölgy például, aki egy fizikai tanszék titkárnője volt és állítása szerint …

Érdekel a cikk folytatása? »

Karrierépítés

Az ember egyik alapvető igénye önmagával szemben, hogy produkáljon, karriert csináljon, elérjen valamit (a „karrierbe” beleértve a házasságot és a családalapítást is), egyszóval, hogy valamivé váljék saját maga és mások szemében. A pszichés egészség és a kiegyensúlyozott kedély szempontjából alapvető az önbizalom és a hozzáértés érzése, tehát bizonyos fokú pozitív …

Érdekel a cikk folytatása? »

Viselkedészavarok

A viselkedés kutatója természetesen olyan problémákkal is foglalkozik, mint a viselkedészavarok vagy a gyermeki viselkedés fejlődésbeli elmaradása. Ugyanakkor ez a rész megadja a választ arra, miért szükséges az Olvasónak az akadémikus pszichológiával töltenie idejét, mielőtt másokon kezdene segíteni. A motiváció, a tanulás, a percepció és hasonlók mind iskolás, akadémikus témák, …

Érdekel a cikk folytatása? »