Nem is gondolnánk, hogy az életünkhöz szükséges evés is komoly függőséget okozhat. Társadalmilag elfogadott volta ellenére épp oly kényszeres tevékenység, mint a dohányzás, és talán leszokni is ugyanolyan nehéz róla. Viszont sokkal több embert érint, mert legális.
Az ételfüggőséget ismérve, hogy hetente többször addig eszel, amíg majd szétpukkadsz, amíg van a közeledben ennivaló, illetve hatalmas adagokat tüntetsz el akkor is, amikor valójában nem is vagy éhes. Nem a nassolástól vagy a jóízű evésektől lesz valaki függő, hanem attól, hogy rendszeresen falásrohamok törnek rá. Ennek a kényszeres evésnek a következménye nem csak annyi, hogy felszedsz pár kilót, de magas vérnyomás és koleszterinszint, szívproblémák és cukorbetegség is kialakulhat függőséged nyomán. Csakhogy még a túlsúly sem biztos, mint figyelmeztető jel, hiszen hallottunk már a bulimia nevű betegségről is, emellett vannak olyan szerencsés alkatú emberek, akik bármennyit esznek, mégsem híznak el.
Egy-egy ilyen falás után az ember hangulata rövid időre módosul, ez a jó érzés váltja ki a túlzott evés utáni vágyat. Ráadásul napjainkban az élelmiszeripar olyan mesterséges adalékanyagokat is használ, amiktől ételeink íze sokkal élvezetesebb. A szakemberek olyan okokra vezetik vissza az élelmiszer függőséget, mint a magány, a depresszió, családi tragédiák, az elkeseredettség, az unalom vagy az önjutalmazás érzése. Tehát az ételfüggőség elsősorban pszichológiai függést jelent. A leszokás menete annyiban tér el más addikcióktól, hogy az élelmet nem vonhatjuk el magunktól teljesen, ehelyett egészséges ételeket kell fogyasztanunk, életmódot kell változtatnunk, és egy hasznosabb szenvedélyt kell keresnünk magunknak, a sportolást, amivel ledolgozhatjuk a felszedett kilókat és egyúttal az unalom érzésétől is megszabadulunk.
Címkékaddikció bulimia ételfüggőség falásroham függőségek kényszeres evés legális drog túlevés
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az internet rabjai
„Már nem tudok az internet nélkül élni.” – ez a mondat manapság bárki szájából elhangozhat. …