A „felkapatás” egy mítosz, ami tulajdonképpen nem létezik. Félreértések sorozata vezet oda, hogy a baba végül állandóan valakinek a kezében, ölében van és nem lehet letenni, mert különben sírni kezd. Ez a jelenség teljes félreértés. A probléma általában ott szokott kezdődni, hogy az újszülött sokat nyűgös, fáj a hasa, és általában kézben, ölben megnyugszik. A valódi problémáját nem oldja meg senki, inkább felveszik, mert kézben csöndben van.
Ez a szokás aztán megmarad, és ha a kicsi sír, mindig valaki kézbe veszi, ahelyett, hogy a gondjaira keresnének megoldást, mert nem az a fontos, hogy ne fájjon a baba hasa, vagy kapjon inni, ha szomja, hanem, hogy ne sírjon.
Ezzel gyakorlatilag ugyanazt érik el a szülők, mintha a baba minden mukkanásra anyamellet kapott volna, vagy cumit toltak volna a szájába.
A helyzet megoldása és megelőzése tehát nagyon egyszerű: ha valami baja van a babának meg kell azt oldani (erről a korábbi fejezetekben már sokat írtam), nem pedig valamilyen, sőt akármilyen módon elcsendesíteni.
Ez nem azt jelenti, hogy ha a baba sír, akkor ne vegyük kézbe, sőt: ha sír a baba mindig nyugtassuk meg, vegyük fel, hiszen igényli a testközelségünket, azonban ne ez legyen minden problémára a megoldás, ez csak az első lépés legyen, utána keressük meg a probléma valódi megoldását.
Ugyanebben a helyzetben a cumit sem tartom jó megoldásnak, hiszen az is csak elhallgattatja a csecsemőt, de nem oldja meg a kicsi sírásának az okát. A cumi használatát olyan helyzetekben tartom elképzelhetőnek, amikor nem tudod a kicsit megnyugtatni, pl. autóban, ha Te vezetsz, fogzáskor, vagy hasfájásnál, ha egyik szer sem hat, illetve elalváshoz, amennyiben nem akarod cicin altatni a babát és magától nem akar elaludni.
Címkékaltatás baba cumit hasa sírni
Ezt mindenképpen olvasd el!
“Vacsoracsata”
Etetéskor kerüljünk mindent, amitől feszültté, idegessé válunk. Ne bosszankodjunk azon, hogy túl sok időt fordítottunk …