A leggyakoribb ok, hogy az emlő nem kap kellő ingert, és ezért kevesebb anyatej képződik. A tejtermelés alapvetően a „kereslet-kínálat” elvén működik: ha többre van szükség, még több termelődik – természetesen ha a mell alaposan kiürül.
A szorongás, izgalom gátolja a tejkiürülési reflex működését, így a képződött anyatej nem tud eltávozni. Ha kevés az anyatej, azt szokták tanácsolni, hogy a szoptató nő táplálkozzon jobban és pihenjen eleget. Egyen több salátát, gyümölcsöt, tojást, igyon tejet, gyümölcslevet! Az anya pihenése azonban sokszor a látogatók miatt nehezen biztosítható. Gyakori oka ez az elmaradt fejéseknek is. A tejet nem az emlőben, hanem kifejve a hűtőben kell őrizni!
A fogamzásgátló tabletták szedése a tej elapadásával jár. A szoptató nőnek nem kell félnie a terhességtől, ha elég gyakran (legalább naponta hatszor) szoptat. A természeti népek túlnépesedésének éppen az egyik legfontosabb gátló tényezője az, hogy amíg az anyák szoptatnak, nem következik be újabb terhesség.
A legtöbb anyának van kritikus periódusa a szoptatási gyakorlatban, amikor úgy érzi, kevesebb teje képződik a kívánatosnál.
Az egyik ilyen időszak néhány nappal a szülés után, az első otthon eltöltött napokban lehetséges. Az újszülöttek ekkor négy-hét naposak, a kezdeti aluszékonyság elmúlik, egyre élénkebbek, éberebbek és egyre többet sírnak. Az anya eddig jószerével alig tapasztalta a gyermeke sírását, már csak azért sem, mert a szülészeten az újszülött a csecsemő osztályon volt, bár manapság gyakori, hogy egy szobában tartózkodik a csecsemő és az anya, esetleg éjszakára lehet az újszülött osztályra „vitetni” pihenés céljából.
Címkékanya anyatej csecsemő emlő
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az anyai szeretetérzés hiánya
Az anyák általában természetesnek tartják azt, hogy az anyai érzés a gyermek születésének pillanatában rögtön …