A védők hamar belátták, hogy a harckocsik ellen nem tudják megvédeni az épületet. Valószínűleg a kétségbeesés is munkált bennük: a felmentésükre küldött tankok is őket lövik. Mező elrendelte, hogy adják meg magukat. Ragaszkodott, hogy ő menjen ki tárgyalni a támadókkal. Majd azzal folytatja, hogy Mező Imre a 38 éves Asztalos János ezredes, politikai tiszt (honvédtiszt) és Papp József 39 esztendős tüzér ezredes kíséretében egy lécre kötözött fehér abrosszal a kezében kilépett a pártház kapuján, és elindult a támadók felé.
Amikor leléptek a járdáról, géppisztolysorozat kaszálta le őket. A gyilkosok vezetője valószínűleg Mesz János volt, alvilági nevén Falábú Jankó, a Corvin köz tüzérparancsnoka.
Egyik sem halt meg azonnal. Mezőt egy autóbuszba tették, és a Péterffy Sándor utcai kórházba vitték. Mező Imre valóban a két honvédtiszttel hagyta el az épületet. Fehér zászló is volt náluk. Az épület főbejárata ovális helyiségében, a hátuk mögött, egy csoport karhatalmista szorongott. A fehér zászló láttán a téren lévő fegyveresek beszüntették a harcot. Egymásnak kiáltották:Ne lőjetek! Ezek megadják magukat!
Amikor Mező és a két tiszt lelépett a pártház előtti járdáról, a pártház bejáratánál tartózkodó egyik karhatalmista a nyitott szárnyú kapuból öntevékenyen, tehát parancs nélkül, tüzet nyitott a felkelőkre. Ezek persze azonmód viszonozták a lövéseket. Ebben a tűzharcban, amelynek középpontjába kerültek, esett el Mező Imre és a két honvédtiszt. Mező Imre és Papp ezredes életveszélyesen megsebesült.
Fegyveres civilek szállították kórházba, ahol szakorvosok igyekeztek életét megmenteni. Egy napot élt még.
Címkékezredes fegyveresek fehér zászló harckocsik támadók
Ezt mindenképpen olvasd el!
A „Főméltóságú Úr” jogköre
Az államfői jogkört a kormányzó töltötte be, aki a „Főméltóságú úr” címet viselte. Néhány vonatkozásban …