Kezdőlap / Társadalom / Történelem / Nemzeti munkaterv

Nemzeti munkaterv

Gömbös Gyula volt az első vezető magyar politikus, aki rádióbeszédben mutatkozott be, majd országjáró körutat tett, hogy fő jelszavát, a„nemzeti egységet” és 95 pontból álló „nemzeti munkatervét” népszerűsítse. A 95 pontos munkaterv az addig legszélesebb kormányprogram volt. Hitelét az rontotta le, hogy túlságosan is sokat ígért. Így az „önző”kartellek, a kapitalizmus megreformálását, a tőkések és a munkások összebékítését, az egyesülési és gyülekezési jog, a sajtó szabályozását, közigazgatási reformot az ésszerűség jegyében, kitűzve a vármegyék felváltását nagyobb közigazgatási egységekkel, stb. A kortársak „álmoskönyvként” emlegették a 95 pontot és tisztában voltak vele, hogy a végrehajtó hatalom abszolút uralmának megteremtését szolgálja. Ezt nevezte Gömbös „az öncélú magyar nemzeti állam”-nak. Világos volt a külpolitikai program is: területi revízió, a Duna-medencei vezető szerep visszaszerzése, és ennek érdekében a hadsereg fejlesztése.
A Nemzeti Munkaterv ígért a nagytőkének: iparpártolást, belső tőkeképződést, a középüzemek leépítését; a nagy- és középbirtoknak: külföldi piacot, olcsó hitelt, a gazda-adósságok rendezését mind az ipar, mind a mezőgazdaság számára megfelelő vámrendszert; a tisztviselőknek: illetmény- és nyugdíjrendezést, a kisebb állások számának növelését;
a kispolgárságnak: a kis- és középegzisztenciák szaporítását; a parasztságnak: telepítési program keretében földet; a munkásoknak: munkaalkalmat.
Az új politika hangsúlyozására Gömbös a kormánypárt nevét Nemzeti Egység Pártjára változtatta. Különös stílust hozott a közéletbe. Híveit „dacos téglahordóknak”, konzervatív ellenfeleit „vén csáklyásoknak” nevezte. A látványos nagygyűlések, a Ducére emlékeztető gesztusok és hangerő sok ember figyelmét felkeltették, bár nem kevesen voltak, akik az utánzásra utalva csúfondárosan csak „Signor Gömbölini” néven emlegették a miniszterelnököt.

Ezt mindenképpen olvasd el!

A Magyarországi Tanácsköztársaság

A Prolerárdiktatúra kikiáltása A Berinkey-kormány lemondásával felbomlott az 1918 novembere óta hatalmon lévő koalíció. A …

Leave a Reply