A táplálékallergia a táplálék elfogyasztását követő kóros humorális vagy celluláris immunválasz, más szavakkal az immunrendszer megváltozott védekezése a táplálék-allergénekkel (antigénekkel) szemben. A megemésztődést elkerülő és így felszívódó makromolekulák, táplálék-antigének különböző immun folyamatokat indíthatnak be. Az antigének túlnyomó részével szemben a szervezet toleráns, de nemegyszer allergiás reakciókkal válaszol. A fő különbség az egészséges és a táplálékallergiás ember között e tekintetben a felszívódó antigén mennyiségében, ill. a keletkező antitestek koncentrációjában van. Csecsemőkben és kisgyermekekben különösen nagy gyakorisággal (20-30%) fejlődik ki táplálékallergia, ha mindkét szülő allergiás. Az előfordulási gyakoriság kisebb, ha csak az egyik szülő beteg, de egészséges szülők esetében is mintegy 5%-os gyakorisággal lehet számolni. Valódi allergiás megbetegedés előfordulási gyakoriságára csak becsült értékek vannak, gyermekek esetében ez a tehéntej-allergia vonatkozásában 0,3-7,5% között lehet, a prevalencia az életkorral csökken. Annak eldöntése, hogy valódi táplálékallergiáról, vagy csak azt utánzó tünetekről, „paraallergiáról” van-e szó, igen körültekintő vizsgálatokat igényel, úgy tűnik, hogy a panaszos eseteknek legfeljebb harmada tekinthető valódi táplálékallergiának.
A legismertebb allergia a tej, tehéntej fehérjéire kifejlődő érzékenység. A tehéntej nemcsak hogy nem pótolja az anyatejben meglévő IgA-t, hanem önálló allergiaként is funkcionál. A benne lévő számos protein közül leggyakoribb allergén a bétalaktoglobulin, az alfa-laktalbumin és a kazein. A tehéntej fehérje-antigéneken túl szennyezőanyagként antibiotikumokat, peszticideket, alkalmanként formaldehidet is tartalmaz. A tehéntej fehérjéi allergénként a tehéntejet fogyasztó anya tejében is megjelenhetnek.
A tojás is gyakori oka az allergiás megbetegedéseknek. Elsősorban a tojásfehérje hőlabil albuminja a hatásos allergén. A tojássárgájában hő hatására nem változó allergén található. Leírtak olyan eseteket is, amikor a tojás-érzékeny beteg csirkehúst sem fogyaszthatott.
A halfehérje-allergia a haltáppal etetett tyúkok tojásaival is provokálható. A húsok közül a hal után a sertéshús és a csirkehús a legerősebb allergén. A halételek viszonylag gyakran váltanak ki csalánt, de ez elsősorban a hisztamin tartalommal magyarázható. Hasonló mechanizmus alapján jelentkeznek bőrpanaszok, hasmenés, olykor fulladás a kagylóevést követően is.
Ha gyermekünknél táplálékallergiát, vagy allergiához hasonló reakciókat tapasztalunk, ami a táplálékban található adalékanyagoknak “köszönhető”, akkor természetesen ezeket az ételeket, illetve anyagokat következetesen el kell kerülnünk. Mivel azonban a gyermekeknek növekedésük során sok létfontos tápanyagra van szükségük, a diéta a hiányos táplálkozás veszélyét rejti magában. Ezért sohase kezdjünk diétába a gyermekorvos szakszerű tanácsai nélkül.
Tejallergia esetén például nem elég elhagyni a tejet, mert a joghurt, a túró vagy a sajt is tartalmaz tejfehérjét. Ha nagyon sok étel vált ki allergiás reakciót, akkor nemcsak a tejfehérje, hanem az ásványi anyagok – a kalcium, magnézium, vas – bevitele is hiányos lehet, sőt felléphet jód- és vitaminhiány.
Leggyakoribb allergiát kiváltó ételek: tej és tejtermékek, tojás, hal és kagylók, szója, hüvelyesek, diófélék (különösen a földimogyoró), búza, rozs, gyógynövények, fűszerek és a zeller.
Gyakran okoznak panaszt: citrusfélék, déligyümölcsök, eper, kénezett ételek (szárított gyümölcsök, torma), paradicsom, spenót, savanyú káposzta, disznóhús és vadhús, csokoládé és az adalékanyagokat tartalmazó (színezék, tartósítószer és illatanyagok) késztermékek.
Címkékallergia fehérje allergia táplálék allergia tej allergia vitaminhiányok
Ezt mindenképpen olvasd el!
Poratka allergia
Mi az a poratka allergia? A poratka allergia egy túlérzékenységi reakció az emberi szervezet részéről, …