A peteérés és az ezzel járó tüszőrepedés a legtöbb esetben a várható menstruáció előtt mintegy 14 nappal következik be, azaz a menstruációs vérzés törvényszerű következménye a tüszőrepedésnek.
A petefészek felszínén az egyik petesejt körül kicsiny hólyagocska képződik, amely a ciklus közepén már kb. 2 cm átmérőjű. Ebben
a hólyagocskában helyezkedik el az érő és majdan megtermékenyülni képes petesejt. Hormon hatására a kis hólyagocska felreped és a belőle kiáramló folyadék elősodorja a petesejtet. A petevezető végnyúlványa rátapad a petefészeknek arra a területére, ahol a tüszőrepedés történik, és a petesejt a kiáramló tüszőfolyadékkal a petevezetőbe kerül. Élettartama kb. 12 óra.
A spermiumok megtermékenyítő képessége a közösüléstől számított 24-48 óráig tart. A spermium a kilövelléstől
számított 60 perc alatt eljuthat a méh nyakcsatornáján és a petevezetőn át a petevezető külső harmadában „várakozó” petesejthez. Itt jön, jöhet létre a megtermékenyülés. A petesejtbe egy csodálatos biológiai mechanizmus működése
következtében kizárólag egyetlen spermium hatolhat be.
Az egymásra találást biokémiai tényezők irányítják, de a mozgásban szerepe lehet a méhizomzat összehúzódásának is.
A spermiumok a hüvely enyhén savas környezetéből a számukra kedvezőbb kémhatású méhnyakcsatorna felé igyekeznek. A nyakcsatornában levő elfolyósodó nyák utat és könnyű mozgást biztosít az élénk spermiumok számára. Orgazmus esetén a méh sima izomzata enyhe, pumpáló hullámzással segíti a spermiumok előrejutását.
Címkékbabavárás fogamzás peteérés szülés születés terhesség újszülött
Ezt mindenképpen olvasd el!
Mit nem szabad enni és inni terhesség alatt
Nem igaz hogy terhesség alatt kettő helyett kell ennünk. Sokkal lényegesebb, hogy MIT együnk, nem …