A legtöbb kismama esetében ez az időszak, melyben a legenergikusabb lehet, hiszen végre nincs több rosszullét, hányinger, hányás, viszont még a pocak sem akkora, hogy gondot jelentsen cipelni. Természetesen vannak kivételek, hiszen olykor előfordulhat az is, hogy a kellemetlen napok benyúlnak a második trimeszterbe is, és majd csak a baba első érezhető mozgásával szűnik meg az émelygés. Ezt az időszakot – persze amennyiben nem a terhesség komplikációmentes – érdemes mozgással fűszerezni, hiszen szükség lesz a kondícióra a várandósság végéhez, illetve a szüléshez, ezen felül pedig sokkal jobb közérzetet biztosít egy egészséges pulzusszint növekedés a kismama számára, és a súlygyarapodás is a baba és a mama szükségleteinek megfelelően fog alakulni.
A második trimeszter elején, a 15. hétben a baba két érzékszerve kezd el működni: az ízlelőbimbók és a fül is a fejlődés korai szakaszában válik aktívvá. A magzatvízből történő kortyolások során a baba ízeket érez, és bizony ezeket az ízeket nem máshonnan, mint az édesanyja által megevett ételekből nyeri a baba közvetlen közege. A fülének hallócsontocskái alakulóban vannak, érdemes tehát beszélni hozzá, kellemes zenét hallgatni vele, habár azért elsősorban nem a külvilág zajai kötik le, hanem az édesanya szervezetében keletkező folyamatos „hangzavar”. Szilárdulnak továbbá a pici csontjai, és alakulnak a fogkezdemények is. Nagyon fontos tehát kellő mennyiségű kalciumot bevinni a szervezetbe, hiszen ennek hiányában a baba a mamájából fogja nyerni a szükséges építőanyagot.
A 16. terhességi hétben történik az AFP vizsgálat, melynek során bizonyos fejlődési rendellenességeket (pl. nyitott gerinc), illetve a Down-szindróma lehetőségét igyekeznek kizárni. A vizsgálat elavult, a határértékeken kívül eső eredmények nem tekinthetőek bizonyító erejűnek a baba betegségére vonatkozólag. Az arcberendezése egyre inkább emberinek tekinthető, mivel a fülek sem a nyak tájékán találhatóak már, és a szemek is előre néznek nem pedig oldalra. Ekkorra a csontok annyira megerősödtek, hogy az anya bármelyik pillanatban megérezheti az első pici, de mégis erőteljesnek tekinthető mozgásokat. A körmök, a szempilla, a szemöldök is készen van, akárcsak a tejfogacskák az ínyben. Az orvos pedig általában ekkor tudja először nagy bizonyossággal megállapítani a baba nemét. A baba ülőmagassága 10 cm.
A 17. hét a nagy növekedés időszaka, továbbá ekkor indul be a baba zsírszövetének kialakulása, melyre igen nagy szüksége lesz születése után. A magzat reflexei is működnek: láthatóan szopja az ujját, nyel, pislog (a szemhéja még ekkor csukva van), csuklik. A kismama szervezetében ekkorra megnövekszik a keringő vér mennyisége, melynek következménye gyakran előfordulhat orrvérzés. A 18. hétben már 12 cm-es magzatról beszélhetünk, akinek a törzse már eléri a feje méretét. A csontok megkezdik a szilárdulást, kialakul lassan az apró ujjbegyeken az ujjlenyomat. Ekkoriban már igen nagy valószínűséggel érezheti az anyuka a pici mozgását, mely ilyenkor még leginkább egy pici halacska úszkálásához, vagy buborékok felszállásához hasonlít.
A 19. terhességi hét környékén kell elvégezni a második ultrahangvizsgálatot, melyen az orvos alaposan megméri az arányokat és megvizsgálja a szerveket, megnézi a méhlepényt, a magzatvíz mennyiségét. Ekkorra kialakulnak lányok esetében a petefészekben a peték kezdeményei, fiúknál láthatóvá válik a hímvessző. A tejfogkezdemények alatt pedig a maradandó fogak csírái is megjelennek! A baba testét a magzatmáz fedi, mely védi a bőrt a vizes közegben.
A 20. héttel a várandósság a feléhez érkezett. A baba teljes hossza 25 cm, súlya pedig 280-300 gramm.
A 21. hétre nem a magzat drasztikus növekedése jellemző, hanem a szervek fejlődése. Ekkor a pici még igazi légtornász, hiszen bőven van helye szaltózni, pörögni, forogni. Igaz, hogy a fejlődéséhez szükséges tápanyagokat az anyától, a méhlepényen keresztül kapja, de a magzatvízből nyelt kortyokból már kezdetlegesen ő is képes magának tápanyagot előállítani. A leendő édesanyáknak pedig ideje számolni azzal, hogy a növekvő méh elkezdi kiszorítani a többi szervet a helyéről, különös tekintettel a gyomorra, a belekre, a vesékre vagy a húgyhólyagra. Érdemes a kellemetlen közérzet elkerülése érdekében inkább gyakrabban, de kevesebbet étkezni.
A 22. héten a baba súly már meghaladja a 400 grammot. Érzékszervei egyre kifinomultabbak, így tapintás, simogatás és beszélgetés útján lehet vele „kommunikálni”. A kismama számára lassan elérkezik az az időszak, amikor számolni kell a lábak megdagadásával, habár ez a tünet elsősorban a harmadik trimeszter sajátja. A lábak felpolcolása, az álldogálás kerülése, a kényelmes, nem túl lapos, és nem túl magas sarkú cipő viselése segíthet a tünet mérséklésében.
A 23. héten a fél kilós kis magzat arányaiban egyre inkább hasonlít az újszülötthöz, azonban még – kellő zsírszövet hiányában – bőre igen ráncos. Az édesanya ilyenkor kezdi érezni a méhösszehúzódásokat, melyek a terhesség végéig elkísérik. A has alja megkeményedik, mely 15 mp-től 1 percig tartó állapot. A Braxton Hicks kontrakciók teljesen normálisak, azonban amennyiben az összehúzódások túl gyakorivá, vagy fájdalmassá válnak, mindenképpen szükséges felkeresni az orvost, hiszen a vetélés, korai szülésmegindulás jele is lehet.
A 24. héten végzik a kismamák cukorterheléses vizsgálatát, melynek nem megfelelő eredménye a terhesség végéig szigorú diétát jelent. Ez a hét – az orvostudomány mai állása szerint – vízválasztó, hiszen az ekkor megszületett babáknak még van esélyük az életbemaradásra. Érdemes tudni, hogy a legnagyobb problémát a tüdő éretlensége okozza. Ez a szerv az, mely a legkésőbb „készül el”. A fehérvérsejtek termelése most kezdődik el, melynek a fertőzések kivédésében van óriási szerepe.
A 25. terhességi héten a baba 700 gramm. Az orrnyílások kinyílnak, a tüdő erei kifejlődtek. A gerinc alkotórészei erőteljes fejlődésnek indulnak, a csontok is igen szilárdak már.
A 26. hét óriási lépései a tüdő léghólyagocskáinak fejlődése, illetve az addig lezárt szemek nyiladozni kezdenek! A baba érzékeli már a fényt, a hallás pedig már tökéletesen fejlett. Az anyukák könnyen szembetalálhatják magukat a has növekedése okozta problémával, a bőr kirepedezésével, mely ellen nagyon védekezni nem lehet, ha genetikailag gyengébb kötőszövettel rendelkezünk, viszont érdemes naponta többször átkenni a bőrt – testápolóval, olívaolajjal –, hogy csökkentsük a számukat. A lényeg a masszírozás, mely felfrissíti a bőrt, fokozza a vérkeringést. A baba is élvezni fogja, ha a művelet finom, nem túl durva.
A 27. héttel elérkeztünk a második trimeszter végéhez. Amennyiben a baba most születne meg, 85%-os lenne az esélye az életre, hiszen minden kész, azonban fejletlen, illetve még szükség van a zsírszövet lerakodására a bőr alatt. A pici 1 kg-ot nyom.
A kismama és a baba lassan belelép az utolsó harmadba, mely már sokkal megterhelőbb lehet a szervezet számára, mint az előző hónapok, hiszen a pocak növekedésével a testtartás is megváltozhat, melynek következtében hát- és derékfájás nehezítheti a mindennapokat. Ennek elkerülése érdekében még a második trimeszterben érdemes elkezdeni a testtartásra való odafigyelést, illetve a terhességi kornak megfelelő mozgást. A fittségnek igen nagy jelentősége lehet a szülés szempontjából is.
Címkékmagzat második trimeszter terhesség
Ezt mindenképpen olvasd el!
Mit nem szabad enni és inni terhesség alatt
Nem igaz hogy terhesség alatt kettő helyett kell ennünk. Sokkal lényegesebb, hogy MIT együnk, nem …