A beszéd nélküli, a test különböző részeinek mozgását non-verbális kommunikációnak nevezzük. A nem verbális, szavak nélküli kommunikációs csatorna meghatározott mozgásokból áll, ezt nevezzük metakommunikációnak, helyesebben a kódjának.
Ezek a kódok nem olyan bonyolultak, mint a mindent kifejező univerzális nyelvi rendszer.
A kommunikáció ezen fajtája bár fontos információkat közvetít, inkább a beszéd és a nyelv kiegészítőjeként működik. A kultúrákban léteznek olyan egyezményes jelek, amelyeknek használata megegyezik egy-egy nyelvileg is kifejezhető tartalommal. Ezek jelenthetnek helyeslést, tiltást, hívást, együttérzést, vagy éppen az elutasítást is. Ennek tükrében levonható a konzekvencia, hogy a különböző nyelvű és kultúrájú emberek között rendkívül fontos szerepet tölt be a jelbeszéd. Mivel ezek a jelenségek nem helyettesítik, de kiegészítik a nyelvi kommunikációt, paralingvisztikai jelenségeknek nevezzük őket.
A beszédet az esetek többségében mozdulatok kísérik, ezeket nevezzük gesztusnak, fogalma a gesztikuláció. Többségében tudattalan mozdulatokról van, melyek automatikus cselekvések. A beszéd technikáját, a kifejező taglejtéseket a környezetünktől tanuljuk, akárcsak a beszédet. A szűkebb közeg hat erre is ugyanúgy, mint a szocializációra.
Ezen kommunikációs fajta lényege, hogy érzéseket lehet közölni általa. Ezt megérti a szűkebb-és tágabb környezet, érthető a világ számára.
A non-verbális kommunikációnak 5 funkciója van, ezek a következők:
– társas helyzet kezelése
– az én megjelenítés
– az érzelmi állapotok közlése
– a nyelvi kommunikáció ellenőrzése és a
– társas helyzet kezelése.
Az európai kultúrákban fontos a nem verbális jelzések szerepe, hiszen nyíltan tükrözi érzelmeket, sokkal tisztább módja az érzelmek közlésének folyamatában.
Címkékérzelmek kifejezesée gesztikuláció kommunikáció
Ezt mindenképpen olvasd el!
Verbális és non verbális kommunikáció
Legfontosabb kommunikációs eszközünk a nyelv. Ez mind a beszélt, mind az írott nyelvre érvényes, feltéve, …