Kezdőlap / Állatok / Állategészség védelem: A talaj kémiai összetétele

Állategészség védelem: A talaj kémiai összetétele

A talaj vízgazdálkodása szintén fontos higiéniai tényező, mert befolyásolja a talaj felmelegedését és hőgazdálkodását is. E tekintetben lényeges ismerni azt, hogy a talajra hullott és azon keresztül lefelé szivárgó csapadékvízből a talaj mennyit képes megkötni, és az így rendelkezésre álló vízből az ott élő növényzet mennyit képes felvenni. A talajban megkötött vízmennyiséget, súlyszázalékban kifejezve, víztartó képességnek (vízkapacitás) hívják. Ha a talaj morzsalékonysága nő, valamint nő a talajban a kolloid- és humuszanyagok mennyisége, nő a víztartó képesség is. Abban az esetben, amikor a talajréteg a minimális vízkapacitásig feltöltődött csapadékkal, akkor a víz altalajvíz formájában összegyűlik, ennek szintje 1-20 m között ingadozhat. A magas altalajvízre épített falak nagyon könnyen átnedvesednek. Ha nem megfelelő a szigetelés, akkor a nedves felületen különféle gombásodási folyamatok indulnak meg.
A talaj kémiai összetétele, makro- és mikroelemtartalma befolyásolja, meghatározza a növényzet ásványianyag-összetételét, így az hatással van az egész táplálékláncra. A makro- (Ca, Mg, C1, K, Na, P stb.) és mikroelemek (B, J, F, Mn, Cu, Co, Mo, Se) a talajban oldat formájában jelennek meg, majd a vizekbe kerülnek, így a talajok vízoldható sótartalma meghatározó szerepű a vizek kémiai minőségét illetően.
Az állatok és az ember a mikroelemeket a táplálék útján veszik fel, így a talaj mikroelem-tartalma meghatározó az egészség szempontjából. Hiányuk vagy túlsúlyuk a vérben, a szervezetben az anyagcsere-folyamatok zavarát okozza, vagyis betegség (hiánybetegség, mérgezés) kialakulásához vezet.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Hogyan válasszunk háziállatot?

Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …

Leave a Reply