A Békecélok Az antanthatalmak a háború alatt jelentős ígéreteket tettek szövetségeseiknek. Amikor tehát a békekonferencia megnyílt, a területi kérdések rendezésének a körvonalai már nagyjából kirajzolódtak. Ez persze nem zárta ki a további vitákat, hiszen etnikailag kevert területeken kellett meghúzni az új határokat, ami önmagában is nehéz feladat volt. Ezt csak …
Érdekel a cikk folytatása? »A hinduizmus napjainkban
Napjainkban körülbelül 800 millió hindu él a világon, ami azt jelenti, hogy minden hatodik ember hindu. Több mint 160 országban találhatók hindu közösségek. Természetesen a hindu szellemi otthonában, Indiában találhatók legnagyobb számban hinduk, körülbelül 85%-uk él itt, ami körülbelül 650 millió hindut jelent. Az elmúlt századokban több olyan reformmozgalomra került …
Érdekel a cikk folytatása? »A furcsa háború
A nyugati állampolgárok hamarosan mind gyakrabban és hangosabban fogalmazták meg kifogásaikat a nem kívánt háború ellen. A nácizmus a többségek számára ekkor még nem jelentett semmit. Értelmetlennek tartották, hogy egy eszme miatt szálljanak szembe azzal a Németországgal, amit vezetőik a versailles-i békeszerződéssel sem tudtak megtörni. A negatív hangulatot a német …
Érdekel a cikk folytatása? »Stonehenge rejtélye
Az angol szigetország egyik legkülönlegesebb, legrejtélyesebb építménye az 5000 éves Stonehenge. A kőből, fából és emberi kéz által alkotott helyről a tudósok ma sem tudják pontosan, milyen célt szolgálhatott, s csupán az biztos, hogy három szakaszban készült el. A dél-angliai Amesbury városától körülbelül 3 kilométerre található építményt Krisztus előtt 2900-ben …
Érdekel a cikk folytatása? »A Csalagút
Az Angliát és Franciaországot összekötő Csatorna-alagút ( vagy ismertebb nevén Csalagút ) átadásával a mérnökök két évszázados álma vált valóra. Az európai kontinens és a szigetország közötti szárazföldi út megvalósítása már Napóleon tervei között is szerepeltek, ám ez akkoriban a két nagyhatalom folytonos versengése miatt nem látszott megvalósíthatónak. A tervezők …
Érdekel a cikk folytatása? »A tenisz eredete és szabályai
A tenisz ősi indián eredetű játék. Az indiánoknál a küzdelem, a vallási, kultikus jelleg dominált. Az ősi indián teniszjáték szabályait nem ismerjük, de azt tudjuk, hogy egy mai teniszlabdához hasonló bőr-szőrlabdát fából készült, állatbéllel húrozott rakettel ütögettek kifeszített kötél felett a játékosok. A közdelemben sokszor véresen komoly volt a tét, …
Érdekel a cikk folytatása? »Anglia egyedül (1940. JÚLIUS-1941. JÚNIUS)
Németország északi, majd nyugati támadásai meghatározó fordulatot váltottak ki az angol politikai életben. A parlamenti képviselők, miként a közvélemény túlnyomó többségének bizalma is Winston Spencer Churchill konzervatív párti politikus felé fordult, akinek igaza a chamberlaini megbékéltetési politika éles bírálatában most bizonyossá vált. A király május 10-én őt bízta meg az …
Érdekel a cikk folytatása? »