A skarlát lázzal járó fertőző, sőt ragályos betegség, amelyet jellegzetes bőrkiütés kísér. ehhez gyakran társul „mandulagyulladás”, a skarlátos angina. A skarlát az utóbbi időkben ismét elég gyakorivá vált, annak ellenére, hogy hatásos antibiotikumokkal védekezünk ellene, és így éppen azt várnánk, hogy visszaszorul a terjedése. A kórokozó baktériumok főképp cseppfertőzéssel terjednek, …
Érdekel a cikk folytatása? »Nitrogénkötők
A makroelemek fölvételének elősegítésében legismertebbek a légköri nitrogén megkötésért felelős talaj-mikroorganizmusok. A talajban szabadon élő fajok (Azotobacter, Azospirillum, Pseudomonas), illetve a növényekkel átmeneti társulást létrehozó úgynevezett asszociatív nitrogénkötők lehetnek. Az utóbbiakhoz tartozó Azospitillum nemzetség néhány képviselője pl. elsősorban az egyszikű növényekkel létesít átmeneti társulást. A pillangósvirágú növényekkel szimbiózisban élő nitrogénkötő …
Érdekel a cikk folytatása? »Ételmérgezés
Az ételmérgezés a gyomor-, bélhurut egyikfajtája, amelyet „méreggel”-rendszerint baktériumokkal-fertőzött étel fogyasztása okoz. A mérgezéstől függően 3-24 órán belül rendkívül heves hasgörcs, láz, hányás és hasmenés jelentkezhet. A baktériumokkal fertőzött ételből a méreg – toxin – a bél belső falán gyulladást idéz elő, azokból kiszabadul egy mérgező anyag. Sokféle ételmérgező baktérium …
Érdekel a cikk folytatása? »Ételmérgezés kezelése
Mit várhatunk az orvostól? • Az esetek döntő többségében az ételmérgezésnek nincs különleges gyógymódja, mindössze a hasmenéssel és hányással elvesztett folyadékot és sókat kell pótolni. Az orvos feltehetően szőlőcukrot és nélkülözhetetlen sókat tartalmazó port ír fel, amelyet a gyerek minden italába bele kell keverni, s ennek kell felváltania mindenfajta tejterméket, …
Érdekel a cikk folytatása? »Fogszuvasodás
A fogszuvasodás a fogakat érintő megbetegedések közül a leggyakoribb jelenség. Kialakulását sok tényező befolyásolhatja; ilyen lehet az örökletes hajlandóság, a fog- és száj-higiénés szokások, az étkezési jellemzők, az életmód, a száj és a fogak állapota, stb. A fogszuvasodás alapvetően a fogon lévő úgynevezett plakk-rétegnek köszönhetően – a fogkő is innen …
Érdekel a cikk folytatása? »Hogyan ismerjük fel a gombás bőrbetegségeket?
Leggyakoribb bőrgyógyászati kórképek közé tartozik. Bőrről átterjedhet a körömre és körömről is a bőrre! Általános jellemzői: viszket, fertőz és hólyagos, hámló vagy felmaródott bőrelváltozást okozhatnak. Hajas fejbőrön korpás, viszkető, lisztes bevonatot képez. Ha kimaródott a fejbőr, akkor állati eredetű volt a gomba. Törzsön szabályos kör vagy ovális széles, elszíneződött a …
Érdekel a cikk folytatása? »Sankroid vagy más néven lágyfekély
Ezt a nemi betegséget a Haemophilus ducreyi baktérium okozza. Nagyon fertőző. A korokozó szexuális érintkezés útján jut a szervezetbe. A mai világunkban egyre jobban elterjedt a fejlett társadalmakban is. Főként a prostituáltak terjesztik. Szülő nő is megfertőzheti magzatát szülés közben, ezért ilyen esetekben császármetszést végeznek. Tünetei: Az első jelek 3-7 …
Érdekel a cikk folytatása? »Orbánc
Az orbánc a bőr heveny gyulladása, mint bizonyos baktériumok – a streptoccocusok – váltanak ki. A fájdalmas begyulladt, forró bőrrészek élesen határolt pírt és duzzanatot mutatnak. A betegség jellemzői a magas láz, a hidegrázás és a bőrön megjelenő vörös csík. A jellegzetesebb bőrelváltozás többnyire az arcon vagy a lábszáron jelentkezik. …
Érdekel a cikk folytatása? »Bakteriális nátha
Az allergiás náthát el kell különítenünk a különböző fertőző ágensek okozta nátháktól. Ezekben a kórképekben a tünetek a betegség kezdetén megegyezhetnek az allergiás tünetekkel, hirtelen kezdet, híg vizes orrfolyás, orrdugulás, gyakori tüsszentés. Eltérően azonban az allergiától a fertőzés kapcsán ez a nátha két- három nap alatt sárgás, zöldes váladékká alakul, …
Érdekel a cikk folytatása? »A gombás bőrfertőzések
A gombák elsősorban a test meleg, nyirkos helyein érzik jól magukat, ezért olyan gyakoriak a bőrön, a nemi szerveken, a fejbőrön és a körmön jelentkező fertőzések. Megfelelő készítményekkel és kellő türelemmel jól kezelhető a megbetegedés. Fontos tudni, hogy az orvos által előírt terápiát nem szabad önkényesen abbahagyni a tünetek enyhülésekor, …
Érdekel a cikk folytatása? »