Kezdőlap / Tag Archives: beszéd

Tag Archives: beszéd

Hogyan bővítsük gyermekünk szókincsét?

A kisgyerek szókincse folyamatosan bővül. Azokat a szavakat tanulja meg leghamarabb, amelyek mindennapi életében előfordulnak: személyek, állatok, ételek és a nap közben látott ás tárgyak neveit. A legelső szavak között sok állat neve szerepel kacsa, kutya, cica, ló, csacsi, boci és jelöli azt is, milyen hangot adnak. Tudja a legkedvesebb …

Érdekel a cikk folytatása? »

Ne beszéljünk a gyerekkel „gyereknyelven”!

Nagyon sokat számít, hogy milyen nyelvet használ a szülő, amikor a kicsi gyermekéhez beszél. A felnőttek a nagyobbacska gyerekkel összetettebb mondatokban beszélnek, hosszabb szavakat is belefűznek, illetve elvont gondolatokat is közölnek. Ne essünk bele abba a hibába, hogy „gyerekszinten” beszélünk vele és fölöslegesen is gyereknyelvet használunk. Sőt, szőjünk mondókánkba egy-egy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Verbális és non verbális kommunikáció

Legfontosabb kommunikációs eszközünk a nyelv. Ez mind a beszélt, mind az írott nyelvre érvényes, feltéve, hogy a kommunikációban résztvevők azonos nyelven beszélnek, illetve írnak. A nyelv segítségével megvalósuló kommunikációt a pszichológusok verbális kommunikációnak nevezik, szemben a nonverbális kommunikációval, amelynek eszköze a cselekvés, a testbeszéd. Jellegzetes gesztus pl. a fejrázás vagy …

Érdekel a cikk folytatása? »

A gyermek beszédtanulása

Már több mint 2000 éve vonzza az embereket a gyermekek beszédtanulásának kutatása. Hogyan tanulunk beszélni? – ez az alapkérdés, erre vezethető vissza valamennyi kísérlet, amely a gyermekek beszédfejlődését hivatott feltérképezni. Azonban erre a kérdésre aligha születhet ma még tökéletes válasz. Annyi bizonyos, hogy a beszédtanulás nem az első szó kiejtésével …

Érdekel a cikk folytatása? »

Nyelvtanulás nem olyan egyszerű

Manapság a diploma kiadásának feltétele legalább egy idegennyelvből tett sikeres állami nyelvvizsga. Sokan nem tudják ezt teljesíteni, mivel rossz a nyelvérzék. Valljuk be nem olyan egyszerű az a nyelvtanulás, főleg ha azt család mellett szeretnénk elsajátítani! Mindennapjainkban számos dolgot kell teljesítenünk, kevés időnk jut tanulásra. Rengeteg nyelviskolával találkozhatunk, amelyek célirányosan …

Érdekel a cikk folytatása? »

Dadogás

A dadogás olyan rendellenesség, melynek során a beszéd folyamatossága megtörik, mert a gyerek egy-egy szó elkezdésével küszködik. A beszélni tanuló gyereknél teljesen normális állapot, mert ekkor az izgalom, a gondolatok bősége és gyakorlatlanság szaggatott, egyenetlen beszédmódot eredményezhet. Iskoláskorára szinte minden gyerek kinő ebből az állapotból. Ha a dadogás továbbra is …

Érdekel a cikk folytatása? »

Beszélnek a pici kezek

A babajelek használata Magyarországon még nem túl elterjedt módszer, pedig számos előnnyel jár a baba és a mama számára egyaránt. Vegyük sorra ezeket az előnyöket, és oszlassunk el néhány tévhitet. Sok szülő tart attól, hogy vajon nem fog-e később kezdeni beszélni a gyermek, ha mindent megértünk, anélkül, hogy megszólalna. Sokéves …

Érdekel a cikk folytatása? »

A csecsemő reflexei és a beszédkialakulás

Milyen reflexei vannak az újszülöttnek? Az egészséges újszülöttek veleszületett önkéntelen válaszai közül a keresési reflex a legfontosabb. Ennek köszönhető, hogy a gyermek az érintés felé fordul, és kinyitja a száját. Ez a reflex teszi lehetővé, hogy a baba táplálkozzék anyja mellén, már jóval azelőtt, hogy látná vagy szagáról felismerné a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Afázia

Afázia, más néven a láthatatlan betegség. Sok embert érint, mégse tudnak róla. Teljesen kiszámíthatatlan, bárkivel bármikor megtörténhet. Nincs előjele, hogy meg fog történni. De pontosan mi is az az afázia? Agyvérzés, agyinfarktus, vagy egy agyi baleset során jön létre a betegség, a normális beszédkészség elvesztését jelenti. „Szósüketségnek” nevezik, csak akkor …

Érdekel a cikk folytatása? »

Ritmus és a beszédfejlődés

Az édesanya pocakjában a magzat a külvilágból hangokat és ritmusokat érzékel. A mama szívverése és légzése az első meghatározó ritmusok a babának. Születés után a világ kitárul és a gyermek megismerkedik környezetével. Nagyon fontos az első pillanattól a szülők verbális kommunikációja a babával. Az anya/apa hangja rögzül előszőr a tudatában. …

Érdekel a cikk folytatása? »