Megújuló energiaforrás olyan energiaforrások közös neve, melyek egy jellemző időciklus alatt újra termelődnek, illetve a kimerülés veszélye nélkül felhasználhatók. Közéjük tartozik a napenergia – napkollektorok, fotoelektromos átalakítók, naperőművek, valamint a közvetett napenergia –, a szél-, víz-, zöld (biomassza)-, az árapály-, a geotermális energia, az óceánok hőtartalma és hullámzásának energiája. A …
Érdekel a cikk folytatása? »Energia: megújulunk?
Korunk egyik legmeghatározóbb globális aggálya – és egyben közhelye -, hogy mi lesz velünk, ha kiapadnak Földünk kőolaj-, kőszén- és földgázkészletei. Merthogy igencsak feszegetjük bolygónk lehetőségeinek határait: széntartalékaink körülbelül 170, míg kőolajunk mindössze 20-40 évig elegendő, ha nem csökkentjük a kitermelést. Energiára pedig szükségünk van, megfelelő alternatívánk viszont egyelőre nincs, …
Érdekel a cikk folytatása? »A biomassza
A biomassza növények, termés, melléktermékek, növényi és állati hulladékok összessége, melyek energetikailag hasznosíthatóak. A biomasszákkal fosszilis energiahordozók válthatók ki. Használatával a bányászott energiahordozók megtakaríthatóak, melyek felhasználásának elkerülésével csökkenthetjük a levegő szennyezettségét, megakadályozhatjuk a globális felmelegedést. Megújuló energiaforrás, mivel minden évben újratermelődik. Három féle módon használhatjuk fel: eltüzelhetjük, elgázosíthatjuk, vagy üzemanyagként …
Érdekel a cikk folytatása? »Biomassza felhasználása, előnyei
Megújuló energia a napenergia, szélenergia, bioenergia/biomassza, vízenergia és a geotermikus energia. A biomassza magas energiatartalmú (cukrot, olajos magvakat tartalmazó) növényekből állítható elő. Hiszen a napsugárzást felhasználva a növényi szervezetek testükbe építve a különböző szerves és szervetlen vegyületeket, olyan tömeget hoznak létre, mely hatalmas mennyiségű energiahordozóként is értelmezhető. A megújulásuk forrása …
Érdekel a cikk folytatása? »A biomassza
Biomasszának minősül minden olyan anyag, amely szerves eredetű (növényi vagy állati) valamint vagy üzemanyagként való felhasználásra szánt, vagy a mezőgazdasági termelésben műtrágyának. A rövid nyugalmi időszaknak köszönhető, hogy a biomassza is megújuló energiaforrásnak tekinthető, hiszen az anyag felhasználási ideje megegyezik azzal, amennyi a regenerációjához szükséges. A megújuló energiaforrások egyik követelménye, …
Érdekel a cikk folytatása? »Megújuló energia világszerte
Mik a megújuló energiaforrások? A megújuló energiaforrások szinte kimeríthetetleneknek tűnnek. Ez azért van, mert az előállításuk, illetve megújulásuk, újraképződésük során, összehasonlítva a hagyományos forrásokkal, nem csökken a mennyiségük, folyamatosan képesek újratermelődni. További fontos jellemzője a megújuló energiaforrásoknak a szennyezőanyag-kibocsátások terén, hogy mind a vízre, mind a levegőre vonatkozva, elhanyagolható környezeti …
Érdekel a cikk folytatása? »